Ana Sayfa Donanım Yeni PlayStation 5 Slim ve Pro, Çok Yakında Tanıtılabilir

Yeni PlayStation 5 Slim ve Pro, Çok Yakında Tanıtılabilir

0
Yeni PlayStation 5 Slim ve Pro, Çok Yakında Tanıtılabilir

2020 yılının Kasım ayında piyasaya sürülen PlayStation 5, “yeni kuşak konsol” tabirinin hakkını veren yegâne aygıt olarak biliniyor. Bilhassa geri bildirimli tetik tuşları, üstün performansı ve dizaynıyla dikkat çeken bu aygıt, disksiz ve diskli olarak iki farklı versiyonla karşımıza çıkmıştı.

Çıkışından aylar sonra Sony’nin yeni bir PlayStation 5 üzerinde çalıştığı dedikoduları ortaya çıkmıştı. Bugün ise bu yeni sürüm konsol hakkında yeni argümanlar ortaya atıldı. Gelin daima birlikte yeni PS5 hakkındaki dedikodulara yakından bakalım.

PlayStation 5 Slim ve Pro birebir şey olabilir

Yeni Playstation 5 Slim Ve Pro, Çok Yakında Tanıtılabilir - Yerli Portal

Öncelikle Sony’nin geçtiğimiz aylarda PlayStation 5’in dizaynında ufak bir değişikliğe giderek konsolu az da olsa incelttiğini hatırlatalım. Lakin bu daha ince sürüm standart PS5 olarak isimlendiriliyor. Öte yandan daldaki pek çok kaynak Sony’nin uzun bir müddettir yenilenmiş bir PS5 için çalışmalara başladığını bildiriyor. Kimi kaynaklar bunun bir PS5 Pro olduğunu belirtirken başka kaynaklar ise bunun PS5 Slim olduğunu sav ediyor. Fakat bugün ortaya çıkan birtakım bilgilere nazaran Sony, PlayStation 2’den beri klasikleşen “PlayStation Slim” ismini bu sefer kullanmayacak. Bu da akıllara “Acaba PS5 Slim ve PS5 Pro birebir konsol mu olacak?” sorusunu getiriyor.

Sony bu noktada son 2 yılda gelişen soğutma, SSD ve işlemci teknolojilerini kullanarak hem daha güçlü hem de daha ince bir PS5 modeli duyurabilir. Ya da standart sürümle tıpkı güçte daha ince bir modelin yanında evvelki modelle birebir kalınlıkta bir Pro model tanıtabilir. Lakin Sony şirketinde çalışan ve ismini vermek istemeyen birtakım kaynaklara nazaran Japon teknoloji devi yalnızca 1 yeni PS modeli üzerinde çalışıyor.

Disksiz olacak lakin disk takılabilecek (!)

Yeni Playstation 5 Slim Ve Pro, Çok Yakında Tanıtılabilir - Yerli Portal

Yine bazı iddialara nazaran Sony, bu modelde disk okuyucuyu çıkartacak. Konsola eklenecek bir USB Type-C girişi sayesinde ise kutudan çıkacak ya da daha sonra satın alınabilecek olan PlayStation disk okuyucusunu bir kablo yardımıyla bağlanarak konsolda fizikî oyunlar da oynanabilecek.

Bu noktada şunu belirtmeliyiz ki şayet bu tez hakikat çıkarsa konsolun iç kısmında çokça boş alan açılacağı için daha büyük ve performanslı bir SSD ile konsolun depolaması iki katına ve hatta üç katına çıkartılabilir. Ayrıyeten bu “sonradan CD takılabilen” model hakkında donanımının büsbütün birebir kalacağıyla ilgili söylentiler de var.

PlayStation 5 Pro şimdiden oyun geliştiricilerine dağıtıldı bile

Yeni Playstation 5 Slim Ve Pro, Çok Yakında Tanıtılabilir - Yerli Portal

Özellikle GTA V, GTA Online, GTA Trilogy ve Red Dead Redemption 2 hakkındaki sızıntılarının gerçek çıkmasıyla bilinen Tez2, PlayStation 5 Pro’nun geliştirici kitinin şimdiden büyük oyun geliştiricilerine dağıtıldığını argüman etti. Bu noktada geliştirici kitlerinin kullanıcılara sunulan aygıtlara benzemediğini belirtmemiz gerekiyor. Bu geliştirici kitleri dışarıdan daha çok eski bilgisayarlara ve 80’lerden kalma konsollara benzese de geliştiricilerin tüm gereksinimlerini karşılayacak biçimde donatılıyorlar. Bu nedenle de yeni PS5 Pro’nun görünüşü hakkında rastgele bir bilgi bulunmuyor.

Yeni Playstation 5 Slim Ve Pro, Çok Yakında Tanıtılabilir - Yerli Portal

PlayStation 5’in geliştirici kiti

Ancak Tez2, bu konsolun tanıtımıyla birlikte geçtiğimiz aylarda sızdırılan GTA 6’nın da tanıtılabileceğini tez etti. Biraz evvel de bahsettiğimiz üzere Sony çalışanlarının kimilerinin şirketin tek bir konsol üzerinde çalıştığını belirtmesi ve Sony’nin daha ince bir konsol üzerinde çalıştığını dolaylı yoldan da kabul etmesi PS5 Pro’nun nitekim de PS5 Slim’le aynı aygıt olabileceğini gösteriyor.

Ancak natürel ki bu argümanların hiçbirisi doğrulanmadığı için bunların hepsi birer sav olarak kalıyor. Lakin kesimdeki tüm kaynakların emin olduğu bir tek şey var, Yenilenmiş PlayStation 5’in 2023 yılının birinci yarısında tanıtılacağı. Bu argümanın da gerçek olup olmadığını önümüzdeki aylarda öğreneceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz