Ana Sayfa Mobil YouTube, Shorts Görüntülere Alışveriş Özelliği Getiriyor!

YouTube, Shorts Görüntülere Alışveriş Özelliği Getiriyor!

0
YouTube, Shorts Görüntülere Alışveriş Özelliği Getiriyor!

Birçoğumuzun gününün değerli bir kısmını geçirdiği toplumsal medya platformları, artık cümbüş platformu olmanın yanı sıra artık alışveriş uygulamalarına da dönüşmeye başlamış durumda. O denli ki Twitter, Instagram, TikTok ve YouTube üzere önde gelen platformlar, bu stil özellikleriyle eserler satın almamızı sağlıyor ve birer ‘mağaza’ vazifesi görüyor.

Şimdi de YouTube’un bu mevzuda bir atak daha yapacağı ortaya çıktı. Financial Times’ın bildirdiğine nazaran Alphabet çatısı altında faaliyet gösteren platform, TikTok gibisi kısa görüntü formatı Shorts’a alışveriş özellikleri getiriyor. Ayrıyeten içerik üreticileri için yeni bir kurul sistemi üzerinden de çalışıldığı bildiriliyor.

Kullanıcılar, Shorts izlerken alışveriş yapabilecek

Youtube, Shorts Görüntülere Alışveriş Özelliği Getiriyor! - Yerli Portal

Yayınlanan rapora nazaran platformun bu atılımı, ekonomik gerileme ve reklam gelirlerinde azalma yaşamasının akabinde geliyor. YouTube, geçtiğimiz haftalarda son çeyreğe ait bir rapor yayınlamış ve gelirlerinde beklentilerin altında kalarak  %1,9’luk bir düşüş yaşandığını duyurmuştu. Bu nedenle de şirket, son vakitlerde gelir elde etmenin yeni yollarını deniyordu.

YouTube’un, TikTok ve Instagram’a benzeri bir biçimde e-ticaret konusundaki adımlarını genişleten yeni alışveriş özellikleri, kullanıcıların Shorts görüntüleri izlerken karşılarına çıkan eserleri satın almasını sağlayacak. Gelen bilgilere nazaran yeni özellikler, 2023 yılı prestijiyle kullanıma sunulacak. Ek olarak Financial Times, platformun eserleri tanıtan içerik üreticilerinin komite almasını sağlamayı amaçladığını da ekliyor.

Son olarak dev platformun, geçtiğimiz aylarda Shorts üreticileri için başka bir gelir elde etme atılımı yaptığını da ekleyelim. Bu sistemde, içerik üreticilerinin görüntüler ortasında çıkan reklamlardan %45 oranında hisse almasının sağlanacağı belirtilmişti. Kalan %55’lik kısmın ise platforma kalacağı aktarılmıştı.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz