Ana Sayfa Uzay 2025’e Kadarki Son Kanlı Ay Tutulması Yarın Gerçekleşecek!

2025’e Kadarki Son Kanlı Ay Tutulması Yarın Gerçekleşecek!

0
2025’e Kadarki Son Kanlı Ay Tutulması Yarın Gerçekleşecek!

2022 yılı amatör ve profesyonel gözlemciler için bol bol ender olaya konut sahipliği yaptı. Güneş Sistemi’ndeki beş gezegen haziran ayı boyunca Dünya’dan görülebilir oldu, mayıs ayında da efsanevi görünümlere yol açan Kanlı Ay tutulması gerçekleşti.

Fakat 2022, yalnızca bu olaylarla sona ermeyecek. 8 Kasım Salı günü, yılın son Ay Tutulması gözlemlenecek. Üstelik tutulma, Türkiye’den izlenemeyecek. Gelin, Ay tutulmasını nasıl ve ne vakit gözlemleyebileceğinizi anlatalım.

Kanlı Ay tutulması ne vakit başlayacak, Ay ne vakit bakır renge bürünecek?

2025'E Kadarki Son Kanlı Ay Tutulması Yarın Gerçekleşecek! - Yerli Portal

Ay’ın bakır renge bürüneceği Ay tutulması, Doğu Asya, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika’dan gözlemlenebilecek. Tutulma, 8 Kasım TSİ 11.02’de başlayacak.

2025'E Kadarki Son Kanlı Ay Tutulması Yarın Gerçekleşecek! - Yerli Portal

Ay, saat 12.09’da Dünya’nın gölge konisine girmeye başlayacak ve 13.17’de külliyen girmiş olacak. Saat 13.59’da ise Ay, tutulma ortasına ulaşarak bakır renge bürünecek. Tam tutulma, saat 14.41’de tamamlanacak. Saat 15.52’de Ay, yarı gölgeden çıkacak ve tutulma sonlanacak.

Tutulma, 2025’e dek göreceğimiz son Kanlı Ay tutulması olacak:

8 Kasım’da görülecek olan Kanlı Ay tutulması, 2025 yılına kadar göreceğimiz son tutulma olacak. Bir sonraki Kanlı Ay tutulması, 13-14 Mart 2025’te meydana gelecek.

Ay tutulması nasıl gerçekleşiyor?

  • 8 Kasım tam Ay tutulması bu türlü yaşanacak. (TimeandDate.com)

 ‘Ay tutulması’ olarak andığımız bu olayda Dünya, Güneş ve Ay’ın ortasına geçerek Ay’a gelen ışığın bir kısmını yahut tamamını engelliyor. Tutulma, modüllü, tam yahut yarı gölge olarak gerçekleşebiliyor.

2025'E Kadarki Son Kanlı Ay Tutulması Yarın Gerçekleşecek! - Yerli Portal

  • TimeandDate.com grafiği, Türkçe’ye çevrildi.

8 Kasım’da görülecek olan tam tutulma sırasında Ay, Dünya’nın gölge konisinin içine büsbütün giriyor ve böylelikle Dünya’nın gölgesi büsbütün Ay’ın üzerine düşüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz