Ana Sayfa Yaşam 25-30 Yaşları Ortasında Ortaya Çıkan “Çeyrek Hayat Krizi”

25-30 Yaşları Ortasında Ortaya Çıkan “Çeyrek Hayat Krizi”

0
25-30 Yaşları Ortasında Ortaya Çıkan “Çeyrek Hayat Krizi”

Genellikle 20’li, 30’lu yaşların bir insanın hayatındaki en uygun vakitler olduğu düşünülür. Zira bu yaş aralığındaki beşerler genel olarak sağlıklı, sorumlulukları asgarî düzeyde ve hem mesleksel hem de özel ömürlerinde önlerine çıkan fırsatları keşfedebilecek kapasitededirler. Yani genel inanışa nazaran bu beşerler risk almaktan asla korkmazlar.

Ancak yapılan bir araştırmaya nazaran; bu yaştaki birtakım insanların, ömürlerini etkileyebilecek bir krize yakalandığı ortaya çıktı. Okurken ‘E bu bende de var’ diyebileceğiniz çeyrek yaş krizinin belirtileri neymiş, bu krizden kurtulmak için neler yapmak gerekir sizler için araştırdık.

Hayatın manası ne? Geri kalan hayatımı bu işte çalışarak, bunu yaparak mı geçireceğim?

25-30 Yaşları Ortasında Ortaya Çıkan &Quot;Çeyrek Hayat Krizi&Quot; - Yerli Portal

Hiç kendinize bu şekil sorular sorduğunuz oluyor mu? Sabah, akşam, meskende ya da okulda arkadaşlarınızla, ailenizle vakit geçirirken birden bir sessizlik olur. Vücudunuz orada olur ancak ruhunuz, aklınız orada değildir. Birden bir boşluğa düşüp, aklınıza üstte yazdığımıza benzeri sorular geldiği oluyorsa; 20’li yaşların ortasında, 30’ların başında görülen iç karartıcı ve bunaltıcı döneme girmiş olabilirsiniz.

Özellikle de üniversiteden yeni mezun olmuş, ne yapamayacağını bilemeyen insanlarda daha sık rastlanıyor.

25-30 Yaşları Ortasında Ortaya Çıkan &Quot;Çeyrek Hayat Krizi&Quot; - Yerli Portal

Çünkü “gerçek dünyada” biraz vakit geçirdikten sonra ister mesleklerinde ister şahsî yaşamlarında isterse toplumsal hayatlarında olsun, kendilerini kaybolmuş hissetmeye başlayabilirler.

Uzmanlara nazaran bu stil ruhsal olaylarda net bir tarif yapmak ve muhakkak nedenlere bağlı kalmak epeyce zordur. Zira her insan farklı ömürler sürüyor ve bu krizi farklı yaşlarda da yaşayabiliyor. Yani çeyrek hayat krizi için üniversal semptomlar ya da herkese uyan tek bir teşhis yok. Lakin başlıca belirtileri şunlardır:

 • Yapılan hiçbir şeyden zevk alamama, keyifli olamama. Her şeyin anlamsız gelmesi.
 • Yetersizlik hissi.
 • Başarısızlık korkusu.
 • Yaşlanıyorum hissi.
 • Karar vermekte zahmet çekmek. Ne yapacağını bilememek.
 • Özellikle sevilen şeyler için motivasyon kaybı.
 • Her zamankinden daha yorgun ve gerilimli hissetmek.
 • Değişiklik yapma korkusu.
 • Hem kendine hem de etrafa olan itimadın azalması.

Çeyrek hayat krizinin belirtileri kadar nedenleri de tedavisi için kıymetli.

25-30 Yaşları Ortasında Ortaya Çıkan &Quot;Çeyrek Hayat Krizi&Quot; - Yerli Portal

Başlıca nedenleri:

 • İşten ayrılmak. İşte yaşanan maaş, çalışma arkadaşları üzere sıkıntılar.
 • Sevilen birinin vefatı.
 • Arkadaş ya da sevgili ile olan ayrılık.
 • Yeni bir yere taşınmak, yeni bir işe girmek.
 • Finansal güvensizlik ya da istikrarsızlık.
 • Bir sonraki adım için plan yapmadan üniversiteden mezun olmak olabilir.

‘Kriz’ sözü korkutucu gelse de şu anda ne olduğunun, ne yaşadığınızın farkına varırsanız bunu rahatlıkla atlatabilirsiniz.

25-30 Yaşları Ortasında Ortaya Çıkan &Quot;Çeyrek Hayat Krizi&Quot; - Yerli Portal

Öncelikle buradan itibaren yazacağımız şeyler sadece tavsiyedir ve bu usul durumlar için en net tahlil bir profesyonelden yardım almaktır.

İnsanlar ekseriyetle kriz aninde paniklerler. Örneğin; işi istediği üzere gitmeyen lakin o işte daha düzgün yerlere gelebilecek birisi, devam etmek yerine istifa edebilir. Alakası makus giden biri, düzeltmeye çalışmak yerine en ufak problemde bağlantıyı bitirebilir. Yani sorunu anında çözüme kavuşturmakister.

Ancak hayatta yaşanan esaslı değişikliklerin sonucu, daha büyük meselelere neden olabilir. Bu yüzden değişiklik yapmadan evvel biraz sakin kalınmalı ve bu duruma nasıl gelindiği bir gözden geçirilmelidir.

Mutsuzluğunuzun, iç sıkılmalarınızın nedenini anlamak için durmanız gereken vakitler vardır.

25-30 Yaşları Ortasında Ortaya Çıkan &Quot;Çeyrek Hayat Krizi&Quot; - Yerli Portal

Bu vakitler sayesinde kanılarınızın, hislerinizin ve etrafınızın farkına varabilirsiniz. Bunu yapmak için bir harita çıkarabilirsiniz.

Kendinize nasıl hissettiğinizi sorun. Sizi bu duruma getiren şeyleri belirleyin. “Hayalleriniz, maksatlarınız neler?”, “Bunların gerçekleşmesi için ne yapıyorsunuz?” şeklinde sorularla kendi yol haritanızı tekrar çizebilirsiniz.

Başa dönmekten korkmayın.

Yukarıda da yazdığımız üzere bu duruma nasıl geldiğinizi bir gözden geçirin. Bunu yaparken birebir hisler yine vücudunuzu, zihninizi sarabilir lakin korkularınızın üstüne gitmeden bunu yenemezsiniz.

Kendinize ve etrafınıza olan yargılarınızı kenara bırakarak bu süreci atlatabilirsiniz. Her ne kadar etrafınızda sizi destekleyen, yanınızda olan beşerler olsa da bu durumu atlamak için yapmanız gereken birinci şeylerden biri de kendinizi sevmektir. Kendinize karşı olan yargılarınızı kırmayı deneyin.

Geçmişinize dönüp bakarken yaşadıklarınız yüzünden kendinizi, ailenizi ya da çevrenizi suçlamayın. Zira çok az insan gençken hayatlarının geri kalanında ne yapmak istediğini net olarak bilir. Bu yüzden kendinizi olduğunuz üzere kabul edin ve hem kendinize hem etrafınıza karşı nazik olun.

Bu durum ne vakit bitecek diye düşünmek yerine kendinize odaklanın.

25-30 Yaşları Ortasında Ortaya Çıkan &Quot;Çeyrek Hayat Krizi&Quot; - Yerli Portal

Çeyrek hayat krizini ne vakit atlatacağınız konusunda kimse net bir yanıt veremez. Bu yüzden bu süreç oldukçasinir bozucudur. Daima ne vakit bu makus durumdan çıkacağınızı düşünmek yerine sakince neler yapmak istediğinize odaklanın.

Belli vakit aralıklarında durun ve neler yaptığınıza bakın. Her gününüzü hatırlamayabilirsiniz lakin günlük yazarak, not tutarak nereden nereye geldiğinizi, ilerleyişinizi rahatlıkla takip edebilirsiniz. Bu, sizin gayenize odaklanmanızı ve böylelikle daha güzel hissetmenizi sağlayacaktır.

25-30 Yaşları Ortasında Ortaya Çıkan &Quot;Çeyrek Hayat Krizi&Quot; - Yerli Portal

Şu anda bu krizin içinden çıkmanın mümkün olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Yolunuzu, önünüzü göremiyor olabilirsiniz lakin her gecenin bir sabahı, her kışın da bir baharı olduğunu unutmayın.

Yukarıda da söylediğimiz üzere yazdığımız şeyler yalnızca tavsiyedir. Bu stil krizlerin atlatılması için kesinlikle bir uzmandan yardım alınması en gerçek ve net tahlilleri almanıza yardımcı olacaktır.

Kaynaklar: Forbes, Mindbodygreen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz