Ana Sayfa Popüler Bilim Kara Husus ve Kara Gücün Gizemleri Ortaya Çıktı

Kara Husus ve Kara Gücün Gizemleri Ortaya Çıktı

0
Kara Husus ve Kara Gücün Gizemleri Ortaya Çıktı

Astrofizikçiler, kainatın oluşumu ve evrimi konusunda şimdiye kadarki en ayrıntılı araştırmalardan birini gerçekleştirdi. Pantheon+ olarak isimlendirilen bu çalışma ile birlikte uzayı ve kainatı manaya halimiz değişikliğe uğrayabilir. Çünkü bu çalışma evrenin yapısı ve cihanın genişleme suratı konusunda yeni bilgiler ortaya koyuyor.

Çalışmaya nazaran evrenimizin üçte biri çok büyük oranda karanlık husus biçimindeki husustan, üçte ikisi de karanlık güçten oluşuyor. Son birkaç milyar yıllık süreçte de kainatın genişlemesi gitgide hızlanarak devam ediyor. 

Artık kozmosu açıklamak daha kolay olacak

Kara Husus Ve Kara Gücün Gizemleri Ortaya Çıktı - Yerli Portal

Standart Kozmoloji Modeli olarak bilinen hakim çağdaş kozmolojik teoriler, Pantheon+ ile bir defa daha desteklenmiş olurken, karanlık unsur ve karanlık güç üzerine ortaya atılan alternatif teorileri de bir manada ıskartaya çıkarmış oluyor. Modelin en büyük gizemleri olan karanlık güç ve karanlık unsur ile ilgili olarak yapılacak yeni çalışmalar, Pantheon+ üzerinden şekillendirilebilir.

Harvard & Smithsonian’da Astrofizik Merkezi’nde Einstein Araştırmacısı olarak misyon yapan Dillon Brout, açıklamasında “Bu Pantheon+ sonuçlarıyla, kozmosun dinamikleri ve tarihi üzerine bugüne kadarki en kesin kısıtlamaları koyabiliyoruz. Dataları taradık ve artık, kozmosun çağlar boyunca nasıl evrimleştiğini ve karanlık güç ve karanlık husus için mevcut en güzel teorilerin güçlü olduğunu her zamankinden daha fazla inançla söyleyebiliriz.” sözlerini kullandı.

Pantheon+ çalışmasında Tip Ia adı verilen beyaz cüce yıldızların süpernovaları incelendi. Bu süpernovalar patladığında 10 milyar ışık yılı aralıktan bile net bir halde gözlemlenebilecek formda parlamalar yaratıyor, yani bilinen kozmosun büyük bir kısmından bu patlamalar görülebiliyor. 

Bu çalışmalar kozmosun genişleme suratını ortaya koyuyor.

Kara Husus Ve Kara Gücün Gizemleri Ortaya Çıktı - Yerli Portal

Patlamanın merkezine olan mesafe arttıkça parlama zayıflıyor. Bilim insanları da bu patlamaların kalıntıları ve merkezle olan araları üzerinden yaptıkları çalışmalarla kainatın genişleme suratını ortaya koymayı başarıyor. 

Yeni araştırmaya nazaran kozmosun %66,2’si karanlık enerjiden, %33,8’i ise unsur ve karanlık husus karışımından oluşuyor. Bir öteki kıymetli bulgu ise kainatın genişleme suratı. Yüzde 1.3 kusur hissesiyle yapılan ölçüme nazaran cihan, megaparsek(1 milyon persek, yaklaşık 3,262,000 ışık yılı) başına saniyede 77,3 kilometre süratle genişlemeye devam ediyor. 

Araştırmacılar, Pantheon+ çalışması ile cihanın karanlık husus dominant yapıdan karanlık güç dominant yapıya geçişini gözlemlemenin mümkün olduğunu söylüyor. Araştırmacılar, “Pantheon+ bize karanlık enerjiyi, kökenlerini ve evrimini sınırlamak için bugüne kadarki en düzgün bahtı veriyor”  sözlerini kullanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz