Ana Sayfa Yaşam ABD’deki Orman Yangınlarında Alev Hortumu Oluştu [Video]

ABD’deki Orman Yangınlarında Alev Hortumu Oluştu [Video]

0
ABD’deki Orman Yangınlarında Alev Hortumu Oluştu [Video]

ABD’nin Kaliforniya eyaleti, her yaz olduğu üzere bu yaz da yangınlara teslim olmuş durumda. Bölge adeta cehennemi yaşıyor ve günlerdir devam eden yangınlar için hummalı bir çalışma sürüyor. Tüm bunlar olurken bölgeden bazen epey dikkat çeken imajlar de geliyor. İşte bunların en yenisi, bir alev hortumuydu. 

Los Angeles’ta çıkan orman yangınlarında, bir alev hortumu oluştu. Bir ortaya gelen alevler, tıpkı toz hortumu üzere bir manzara oluşturdu. Fakat alev hortumu, toz hortumundan çok daha tehlikeliydi. Çünkü epeyce kuvvetliydi ve etrafından topladığı her şeyi yakıyordu.  Pekala alev hortumu nedir? Nasıl oluşur?

Alev hortumu nedir?

Abd'Deki Orman Yangınlarında Alev Hortumu Oluştu [Video] - Yerli Portal

*Temsili görsel.

Alev hortumları, toz hortumlarla birebir yapıdadır. Havanın türbülanslı olması durumunda meydana gelen bu tabiat olayında alevler toplanır ve büyük bir süratle dönmeye başlar. İşte bu dönmeden kaynaklanan çekim kuvveti de etraftaki her şeyi hortumun içine alır. Elbette bu durum gerçekleştiğinde yanan materyal de artar ve ortaya, üstte gördüğünüz dehşetli imaj çıkar. Ayrıyeten alev hortumlarının yüksekliği, vakit zaman 150 metreye kadar ulaşabilir. Alev hortumları,  halk ortasında ateş şeytanı yahut ateş kasırgası halinde de tanımlanır.

İşte Los Angeles’ta meydana gelen alev hortumu da bu tabiat olayının son örneklerinden bir tanesi olarak karşımıza çıktı. Çalılık ve 150 dönümlük bir alanda çıkan yangına müdahale etmeye çalışan yetkililer, olay mahalline gittiklerinde alevlerle yükselen bir girdap gördüler. Kaydedilen imajlar, kolay kolay unutamayacağınız türden

İşte ABD’de yaşanan alev hortumuna ilişkin görüntüler

Bu ortada; alev hortumlarının ender bir tabiat olayı olmadıklarını belirtelim. Dünyanın çabucak her yerinde meydana gelen orman yangınları sırasında bu olayın yaşanması mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz