Ana Sayfa Mobil Akıllı Telefonlarda Senkronizasyon Nedir, Ne İşe Fayda?

Akıllı Telefonlarda Senkronizasyon Nedir, Ne İşe Fayda?

0
Akıllı Telefonlarda Senkronizasyon Nedir, Ne İşe Fayda?

Günümüz akıllı telefonlarında, kimi vakit bize vakit kazandıracak ve hayatımızı kurtaracak kimi özellikler bulunabiliyor. Bunlardan bir tanesi ise, bilhassa geri yükleme tarafında büyük bir konfor sağlayan senkronizasyon özelliği. Akıllı telefonlarımızdaki uygulamaları, dokümanları ve daha birçok şeyi eşleştirerek hem geri yükleme, hem de diğer bir telefona geçerken büyük bir konfor sağlayan senkronizasyon nedir, ne işe fayda? sorusunu merak ediyorsanız, sizler için en ince ayrıntılarıyla birlikte açıkladık.

Senkronizasyon, aslında uzun yıllardır akıllı telefonlarımızda bulunan bir şey. Şayet uzun yıllardır Android kullanıyorsanız, telefonunuzun Google üzerinden daima bir senkronizasyon uyarısı verdiğini görmüşsünüzdür. Senkronizasyon özelliğinin ne işe yaradığını bilmeyen akıllı telefon kullanıcıları, birçok vakit bu stil bildirimleri okumadan geriye atıyor. Lakin aslında, senkronizasyon birden fazla vakit hayatımızı kurtaran özelliklerden birisi olduğu bilinmiyor. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, senkronizasyon nedir ve nasıl kullanılır? Tüm ayrıntılarıyla anlatalım.

İçindekiler

Senkronizasyon nedir?
Senkronizasyon ne işe fayda?
Senkronizasyon açılınca ne oluyor?
Senkronizasyon kapatılınca ne oluyor?
Masaüstü ve Android’de senkronizasyon ayarları nasıl kapatılır?
Google Chrome uygulaması üzerinden senkronizasyon özelliği nasıl kapatılır?
Senkronizasyon ayarları nasıl yönetilir?

İlk olarak, senkronizasyon nedir?

Akıllı Telefonlarda Senkronizasyon Nedir, Ne İşe Fayda? - Yerli Portal

Senkronizasyon özelliği, telefonunuzda bulunan bilgileri Google üzerinden yedeklemenizi sağlayan, telefon aktarma yahut geri yükleme süreçleri esnasında büyük oranda kolaylık sağlayan bir özelliktir. Bilhassa Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda, kayıtlı olan e-posta adresiniz üzerinden yaptığınız senkronizasyonlar sonucunda, WhatsApp sohbetinizdeki konuşmalar bile senkronizasyon özelliği sayesinde e-posta adresiniz ismine yedeklenir. Daha sonra tekrardan WhatsApp uygulamasını kurduğunuzda çarçabuk kaldığınız yerden konuşmaya devam edebilirsiniz.

Yalnızca WhatsApp olarak bakmayın, senkronizasyon özelliği sayesinde bireyleriniz, evraklarınız, galeriniz ve daha birçok sık kullandığınız araçlar yedekleniyor. Yedeği alınan bu dokümanlara, şifresinin sadece sizde bulunduğu Google hesabını telefonda faal hale getirerek geri getirebilme imkanına sahipsiniz.

Peki senkronizasyon ne işe fayda?

Akıllı Telefonlarda Senkronizasyon Nedir, Ne İşe Fayda? - Yerli Portal

Sıklıkla telefonlar ortası geçiş yapan bir Android kullanıcısı olduğunuzu düşünün. Daima olarak eski telefonunuzdaki bilgileri aktarmak, kimi vakit eziyet haline gelebiliyor. İşte telefonlarımızdaki senkronizasyon özelliği tam olarak burada devreye giriyor. Bir evvelki telefonunuzda şayet Google üzerinden senkronizasyon özelliği faal ise, sırf e-posta adresinizi yeni akıllı telefonunuza girerek evvelki telefonunuzdaki bilgileri yeni telefonunuza aktarabiliyorsunuz. Hatta isterseniz, senkronize etmek istediğiniz uygulamaları ayarlar kısmından seçebilirsiniz. Örneğin, WhatsApp uygulamasını senkronizasyon altına alabilir lakin rehberinizi almayabilirsiniz.

Senkronizasyon açılınca ne oluyor?

Akıllı Telefonlarda Senkronizasyon Nedir, Ne İşe Fayda? - Yerli Portal

Akıllı telefonunuzdaki ayarlar menüsünden senkronizasyon özelliğini açtığınız vakit, seçtiğiniz uygulamalar ortasında senkronizasyon başlıyor. Uygulamalar otomatik olarak birbirini eşliyor ve yedeklemeler başlıyor. Örneğin, WhatsApp sizin belirlediğiniz dönemlerde yedekler alarak, tanımladığınız Google hesabına kaydediyor. Yahut telefonunuza kaydettiğiniz her yeni bir kişi, eşzamanlı olarak Google hesabınıza da kaydediliyor. Ayrıyeten, Masaüstü Google Chrome tarayıcınızdan açtığınız bir sekmeyi, mobildeki Chrome tarayıcınıza anlık olarak gönderebilirsiniz. Birebiri, taşınabilir Chrome tarayıcınızdan Masaüstü tarayıcınıza gönderirken de geçerli.

Senkronizasyon kapatılınca ne oluyor?

Akıllı Telefonlarda Senkronizasyon Nedir, Ne İşe Fayda? - Yerli Portal

Senkronizasyon özelliğini kapattığınızda, telefonunuzdaki tüm iletiler, fotoğraflar, şahıslar, WhatsApp yedekleri dahil olmak üzere senkronizasyon ayarları üzerinden faal ettiğiniz tüm datalar tekrardan telefonunuza kaydediliyor. Bununla birlikte, yeni bir telefona geçmek istediğinizde bilgileriniz telefona kayıtlı olduğu için transfer yapmak çok daha sıkıntı oluyor. Hatta, kimi vakit kimi dataları yeni akıllı telefonunuza aktaramıyorsunuz bile.

Masaüstü ve Android’de senkronizasyon ayarları nasıl kapatılır?

Akıllı Telefonlarda Senkronizasyon Nedir, Ne İşe Fayda? - Yerli Portal

 • Adım #1: Google Chrome tarayıcınızı başlatın
 • Adım #2: Senkronizasyon eşlemesine sahip Google hesabınızı, Chrome tarayıcınız üzerinde faal hale getirin
 • Adım #3: Tarayıcınızın sağ üst kısmında bulunan üç noktaya tıklayın
 • Adım #4: Ayarlar sekmesini açın
 • Adım #5: Karşınıza senkronizasyonu faal hesap ayarlarınız çıkacak.
 • Adım #6: İsminizin çabucak sağ tarafında bulunan Kapat butonuna tıklayın
 • Adım #7: Karşınıza çıkan ihtardan yeniden kapat butonuna basarak senkronizasyonu kapatın.

Google Chrome uygulaması üzerinden senkronizasyon özelliği nasıl kapatılır?

 • Adım #1: Akıllı telefonunuzun, bir Google hesabı ile eşli olması gerekiyor. Şayet değilse, telefonunuzda Google hesabınızı faal hale getirin.
 • Adım #2: Ayarlar sekmesini açın
 • Adım #3: Hesaplar ve kullanıcılar sekmesine girin
 • Adım #4: Hesap senkronizasyonu ayarını kapalı durumuna getirin ve karşınıza çıkan uyarıyı onaylayın.

Akıllı telefonunuz üzerinden senkronizasyon özelliğini kapatmak için ise üstteki adımları uygulayabilirsiniz. Senkronizasyon özelliğini kapattıktan sonra, Google hesabınıza kaydedilen tüm bilgiler silinecektir.

Senkronizasyon ayarları nasıl yönetilir?

Akıllı Telefonlarda Senkronizasyon Nedir, Ne İşe Fayda? - Yerli Portal

 • Adım #1: Chrome tarayıcınızı açın
 • Adım #2: Sağ üst kısımdaki üç noktaya tıklayın
 • Adım #3: Ayarlar sekmesine tıklayın
 • Adım #4: “Senkronize ettiğiniz öğeler” menüsünü açın
 • Adım #5: Senkronizasyonu özelleştir seçeneğini faal edin
 • Adım #6: Karşınıza çıkan menüden senkronize olmasını istediğiniz öğeleri seçin.

Google Chrome üzerinden, senkronizasyon ayarlarınızı yukarıdaki adımları takip ederek kolaylıkla yapabilirsiniz. Şayet isterseniz, “Her Şeyi Senkronize Et” seçeneğini faal ederek, Google senkronizasyon özelliğinin kapsadığı tüm bilgileri tek tuş ile senkronize edebilirsiniz.

Peki akıllı telefonlarınızda senkronizasyon sahiden gerekli mi?

Akıllı Telefonlarda Senkronizasyon Nedir, Ne İşe Fayda? - Yerli Portal

Gelelim çok adımdan sonra en değerli bahislerden bir adedine. Şayet bir akıllı telefon kullanıcısıysanız, senkronizasyon aslında nitekim değerli mi? Telefonlarımızın başına hiç beklemediğimiz anlarda makus kazalar gelebiliyor. Örneğin, sert bir biçimde yere düşürdüğünüz telefonunuzun ekranı artık kullanılamayacak hale gelebiliyor yahut ortada hiçbir neden yokken bir anda telefonunuz açılmamaya başlıyor. Tüm akıllı telefonlarda meydana gelebilecek bu şekil olumsuz durumlarda, telefonlarınızda senkronizasyon özelliğinin kesinlikle etkin olması gerekiyor. Zira her ne kadar eski telefonunuz kullanılamaz hale gelse bile, yeni telefonunuza kolaylıkla bilgilerinizi aktarabiliyorsunuz.

Sadece olumsuzluk olarak bakmayın. Örneğin, Android telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek yahut öbür bir telaffuzla formatlamak istiyorsunuz. Bunun için telefonunuzdaki evrakları harici bir belleğe yahut bilgisayarınıza yedeklemenize gerek kalmıyor. Telefonunuzdaki senkronizasyon özelliği sayesinde, format sonrasında çabucak telefonunuzdaki bilgileri geri yükleyebilme konforuna sahip oluyorsunuz. Senkronizasyonun asıl amacı, telefonunuza gelen tek bir bildiri dahil her datayı, siz her ne yaşarsanız yaşayın yedeklenmesini sağlamak. Şunu da söylemeden geçmeyelim, şayet akıllı telefonlarınızda senkronizasyon özelliğini faal ettiyseniz, kayıtlı olan Google hesabınızın şifresini sizden öbür kimse bilmemeli. Aksi takdirde, Google hesabınızın şifresini bilen öbür bir kullanıcı, sizin yedeklerinizi kendi telefonuna indirebilme imkanına sahip. Bu nedenle Google hesabınızın şifresini olabildiğince inançlı seçmeyi ve diğer kullanıcılara vermemeyi unutmayın.

Sizler için akıllı telefonlarda senkronizasyon nedir, ne işe yarar sorularını ayrıntılıca cevapladık. Bununla birlikte akıllı telefonlarınızda ve masaüstü bilgisayarınızda senkronizasyon özelliğini nasıl kapatıp açabileceğinizi de adımlarla birlikte gösterdik. Şayet Android telefon kullanıcısıysanız, senkronizasyon özelliğini kullanmanızı katiyetle tavsiye ediyoruz. Hiç beklemediğiniz anlarda hayatınızı kurtaracak senkronizasyon özelliği, masaüstü ve telefonunuz ortasında bir köprü kurmanızı ve transfer sırasında daha da süratli süreçler yapabilmenizi sağlıyor. Sizler senkronizasyon özelliğini kullanıyor musunuz? Şayet kullanıyorsanız işinize nerelerde yaradığını bizlerle paylaşmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz