Ana Sayfa Mobil iPhone 14 Pro’nun ‘Delikli Ekran’ Tasarımı Ortaya Çıktı

iPhone 14 Pro’nun ‘Delikli Ekran’ Tasarımı Ortaya Çıktı

0
iPhone 14 Pro’nun ‘Delikli Ekran’ Tasarımı Ortaya Çıktı

Önümüzdeki hafta tanıtılacak olan yeni iPhone 14 serisi, birtakım ayrıntılarını hala bilinmeyen tutmaya devam ediyor. Ancak bugüne kadar elde ettiğimiz bilgileri, iPhone 14 serisindeki Pro modeller ile birlikte artık çentikten büsbütün kurtulacağımızı göstermişti. Telefonlardaki ön kamera ve sensörler, kendileri ekran üzerinde oluşturulan deliklerde bulunacaktı.

Bugüne kadar kamera ve sensörler için oluşturulan iki başka deliğin birbirinden başka bir biçimde duracağı aktarılırken, çeşitli kaynaklardan gelen bilgiler durumun bu türlü olmayacağını gösterdi. MacRumors’un elde ettiği bilgilere nazaran ekrandaki delikler, telefonun ekranı açıkken başka ayrı değil, birleşik bir halde tek bir delikmiş gibi gözükecek.

iPhone 14 Pro’nun ekranı bu türlü gözükecek:

Iphone 14 Pro’nun ‘Delikli Ekran’ Tasarımı Ortaya Çıktı - Yerli Portal

  • Sol: Ekran etkin değilken, Sağ: Ekran aktifken

Elde edilen bilgilere nazaran Apple, birbirinden farklı boyuttaki iki deliğin bilhassa simetri konusunda meşakkat yaratması nedeniyle bunları birleştirmeye karar verdi. İki delik ortasındaki boşluk ise telefonun ekranı açıldığında iOS arayüzü tarafından siyahlaştırılacak. Üstelik bu bölge, 9to5Mac’in farklı kaynaklarına nazaran kamera faal olarak kullanıldığında bu donanımların kullanıldığını gösteren yeşil nokta ve mikrofonla gözüken turuncu nokta üzere kullanıcıların faydasına olacak kimi işaretlere de yer verebilecek.

Iphone 14 Pro’nun ‘Delikli Ekran’ Tasarımı Ortaya Çıktı - Yerli Portal

Bunun da ötesinde iki deliğin birleşimiyle oluşan pil formundaki bölge, yeniden yazılım ile genişletilebilecek. Bu bölgenin genişletilmesiyle çeşitli uygulamalar ve ana ekran özelinde farklı içeriklerin gözükmesi sağlanabilecek.

Üstelik yeni delikli ekran dizaynıyla birlikte iPhone’ların kamera uygulamasının arayüzü de yine tasarlanmış bir şekilde karşımıza çıkabilir. Kamera uygulamasındaki ayarlamalar ve seçenekler, artık telefon ekranının altında değil, üst kısmında, çentiğin etrafına yayılmış bir halde yer alacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz