Ana Sayfa Sektörel Amazon, 1 Trilyon Dolar Bedel Kaybeden Birinci Şirket Oldu!

Amazon, 1 Trilyon Dolar Bedel Kaybeden Birinci Şirket Oldu!

0
Amazon, 1 Trilyon Dolar Bedel Kaybeden Birinci Şirket Oldu!

Dünyanın en büyük e-ticaret platformları ortasında yer alan Amazon ile ilgili akıllara sakinlik verecek bir olay yaşandı. Şirketin toplam pay kıymeti, 1 trilyon doların üzerinde bedel kaybetti. Bu türlü bir şey, daha evvel hiç lakin hiç yaşanmamıştı. Pekala ne oldu da Amazon, bu derece büyük bedel kaybına uğradı?

Aslına bakacak olursak Amazon, bir müddettir pek de güzel mali sonuçlar vermiyordu. Açıklanan sayılar, beklentilerin altında kalıyordu. Bunlara bir de küresel enflasyon ile sıkılaşan para siyasetleri eklenince, kaçınılmaz son gerçekleşmiş oldu. Amazon’un piyasa pahası, geçtiğimiz günün borsa kapanışı ile 879 milyar dolara düştü.

Temmuz 2021… Amazon’un piyasa pahası 1.882 trilyon dolar!

Amazon, 1 Trilyon Dolar Bedel Kaybeden Birinci Şirket Oldu! - Yerli Portal

Amazon, Temmuz 2021‘de rekor bir değerlemeye ulaşmıştı. Şirket tarafından yapılan resmi açıklamalar ve sayılar, şirketin piyasa kıymetinin 1.88 trilyon dolara ulaştığını gözler önüne sermişti. Şimdiyse o günlerden çok uzaktayız. Şirket, 2018 yılının haziran ayındaki piyasa bedelini yine görmüş durumda…

Amazon tarafından tarihi bir rekor gelmiş olsa da öbür teknoloji devlerinde de durum farklı değil. Örneğin Microsoft’un bedel kaybı, 900 milyar dolar düzeyinde. Hatta şöyle bir istatistikten bahsedebiliriz: ABD’deki en kıymetli 5 teknoloji şirketi, 2022 yılında 4 trilyon dolar pahasında bedel kaybı yaşadı. Bu sayı, Türkiye, Arjantin ve İsviçre’nin toplam gayri safi yurt içi hasılasından (GSYİ) daha fazla.

Aslına bakacak olursanız pandemi sonrası global enflasyon artışı ile tüm şirketlerde paha kaybı yaşanmıştı. Hatta Apple, kaybedenlerin en kazananı olmayı başararak unvanlarına bir yenisini daha eklemişti:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz