Ana Sayfa Yaşam Peynirli Cipsler Neden Ayak Üzere Kokar?

Peynirli Cipsler Neden Ayak Üzere Kokar?

0
Peynirli Cipsler Neden Ayak Üzere Kokar?

Özellikle içinde peynir aroması bulunan cipslerin güya 3 gündür birebir çorabın içinde kalmış bir ayağın kokusuna benzediğini hiç fark ettiniz mi? Birtakım şahıslar cipsler için “bildiğin ayak kokuyor bu” derken kimileri ise bu cipslerin ayak kokmadığını, bahsin biraz abartıldığını düşünüyor.

Bugün sizlere cipslerden gelen bu kokunun ayak kokusuyla ne üzere bir alakası olduğunu açıklayacağız. Evet bu cipslerden gelen kokunun sahiden ayak kokusuyla ortak bir istikameti var ve bu ortak istikamet misal kokular oluşmasının en önemli sebebi.

Peynirli cipslerin adeta ayak kokusunu andırması, beğenilen olmayan bir benzerlikten ibaret değil.

Peynirli cipslerde de ayak kokmuş çorabın içinde de ortak bir husus yer alıyor: İzovalerik asit

Ayak kokusuna neden olan uçucu bir kimyasal molekül izovalerik asit; eski kaşar, pecorino, parmesan üzere sert peynirlerde bulunuyor.

Peynirli Cipsler Neden Ayak Üzere Kokar? - Yerli Portal

Aynı vakitte küflü peynirlerde de bulunabiliyor. Bu molekül, peynirlerin kokusunun oluşmasında etken rol oynayan bir unsur. Son derece ağır bir koku barındıran bu molekül, birebir vakitte ayağımızın ağır kokusunun da en önemli sorumlusu. 

İzovalerik asit pek çok unsurda bulunabilir.

Kısa zincirli bir yağ asidi olarak sınıflandırılan bu kimyasal, kendi türevinde bulunan başka asitler üzere çok da beğenilen olmayan bir kokuya sahip.

Peynirli Cipsler Neden Ayak Üzere Kokar? - Yerli Portal

Pek çok bitkide, uçucu yağlarda, ayak terinde ve birtakım peynirlerde bulunan bu yağ asidi, birada da bulunabilir. Bilhassa birtakım biralardan gelen mayayla karışık koku izovalerik aside aittir. 

Bugün sizlere ayak kokusuyla peynirli cipslerin kokusunun ortasındaki benzerliğin sebebini açıkladık. Bu stil içeriklerin devamının gelmesini istiyorsanız bizlere yorumlarda paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz