Ana Sayfa Sinema Artık Sinemalarda Bruce Willis Yerine Yapay Zeka Oynayacak

Artık Sinemalarda Bruce Willis Yerine Yapay Zeka Oynayacak

0
Artık Sinemalarda Bruce Willis Yerine Yapay Zeka Oynayacak

Yapay zekânın gelişimiyle günümüzde gerçek olmayan insan yüzleri ve sesleri dahi üretilebilirken, deepfake üzere alanlar da hem olumlu hem de olumsuz tesirlere sahip olabiliyor. Deep fake’in ve geçersiz yüzlerin makus gayelerle nasıl kullanılabildiğini de daha evvel pek çok kere gündeme getirmiştik.

Öte yandna bugün, Hollywood’dan yapay zekâ teknolojisine dair büyük bir haber daha geldi. Sinema dünyasının yıldız ismi olan ve yakın vakitte emekliye ayrılan Bruce Willis, yüzünün dijital ortamda kullanılmasını onaylayan birinci aktör oldu. Willis, bu sayede sette varlığını dahi bulundurmadığı üretimlerde yapay zekâ sayesinde ekranlarda karşımıza çıkabilecek.

Willis’in yüzü vefatından sonra bile kullanılabilecek:

Artık Sinemalarda Bruce Willis Yerine Yapay Zeka Oynayacak - Yerli Portal

The Telegraph tarafından paylaşılan bilgilere nazaran Willis, Deepcake isimli şirketle ‘dijital ikizinin’ hakları için muahedeye vardı. Willis ve Deepcake, geçtiğimiz yıl şimdi bu türlü bir mutabakat ortada yokken bu teknolojiyle bir reklam sineması de çekmişti:

Bruce Willis’in yüzünün hangi üretimlerde kullanılacağına dair şimdi bir bilgi bulunmuyor. Ama bu muahede, Willis’in yalnızca yüzü sayesinde fizikî olarak hiç bulunmadığı üretimlerden da ücret kazanmasını sağlayacak. Öte yandan mutabakatın Bruce Willis’in vefatından sonrasını kapsayıp kapsamadığı belirtilmedi.

Yüz teknolojilerinin yanı sıra yapay zekâ, halihazırda sinemada ziyadesiyle rol oynamaya başladı. O denli ki Rogue One ve The Mandalorian üzere Star Wars üretimlerde Darth Wader’ın sesi dahi yapay zekâ aracılığıyla oluşturuldu. Teknolojinin ve kullanım alanlarının nereye varacağıysa büyük bir merak konusu.

Yapay zekâ demişken…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz