Ana Sayfa Mobil Bundan Tam 10 Yıl Evvel Tanıtılan Birinci Android Telefon

Bundan Tam 10 Yıl Evvel Tanıtılan Birinci Android Telefon

0
Bundan Tam 10 Yıl Evvel Tanıtılan Birinci Android Telefon

Çoğu insan için -haklı sebeplerle- birinci akıllı telefon iPhone’dur, zira daha öncesinde yaygın biçimde üretimi ve satışı yapılan bir akıllı telefon yoktu. 1990’lı yıllarda denemeler yapılsa da iPhone gelene dek, piyasa hareketlenmemişti. Lakin kendisinden yaklaşık 1 yıl sonra, akıllı telefon dünyasındaki asıl ihtilal yaşanmış oldu: Android. 

Eylül 2008’de Androidli birinci telefon duyurulmuş ve 22 Ekim’de satışa sunulmuştı. Piyasada iPhone haricinde BlackBerry rüzgarı da esiyordu. Bu ortada iPhone rüzgarının en büyük sebebi, telefonun AT&T operatörüne özel olarak satışa sunulmasıdı

AT&T’nin iPhone’u sahiplenmesinin ardından ABD’li operatör T-Mobile da HTC ile anlaştı ve G1 adını verdiği ilk Android telefonu piyasaya sürdü:

Bundan Tam 10 Yıl Evvel Tanıtılan Birinci Android Telefon - Yerli Portal

 HTC tarafından üretilen T-Mobile G1, 3.2 inçlik 320×480 çözünürlüğünde bir ekrana sahipti. İşlemci tarafında Qualcomm’un MSM7201A çipini kullanan cihazın RAM’i ise 192 MB düzeyindeydi.

Telefonun depolama kapasitesi 256 MB boyutundaydı. Ayrıyeten aygıtta kimi günümüz telefonlarında bulunmayan microSD girişi de mevcuttu:

Bundan Tam 10 Yıl Evvel Tanıtılan Birinci Android Telefon - Yerli Portal

Android 14 yılda 2,7 milyar kullanıcıya ulaştı:

Bundan Tam 10 Yıl Evvel Tanıtılan Birinci Android Telefon - Yerli Portal

Samsung Galaxy Note9 üzere çok süratli amiral gemi aygıtlarla performans konusunda kendini kanıtlayan Android, birebir vakitte Android One üzere projeler kapsamında da herkes için ulaşılabilir hale getirildi.

T-Mobile G1 ile başlayan Android ekosistemi, Google’ın en başarılı projelerinden biri oldu bile. Chromebook, Chromecast ve Wear OS üzere farklı sistemlerle de gerçek bir ‘ekosistem’ haline gelen Android dünyası, bugünkü pozisyonunu T-Mobile G1’e borçlu desek yeridir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz