Ana Sayfa Sinema Friends Dizisi Hakkında Çok Bilinmeyenler

Friends Dizisi Hakkında Çok Bilinmeyenler

0
Friends Dizisi Hakkında Çok Bilinmeyenler

Başrolünde o devir gençliğinin baharında olan Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Langford Perry ve David Schwimmer isimlerinin yer aldığı Friends dizisi 1994 – 2004 yılları ortasında yayınlandı. 10 dönem süren bu keyifli macera boyunca altı genç arkadaşın ortalarındaki kahkaha dolu bağ vakit zaman aşka dönüştü. Belki de bu diziyi eşsiz yapan özellik de pek çok duyguyu tıpkı anda sunuyor olmasıydı.

Friends hakkında bilinmeyenler en son 2021 yılında yayınlanan özel bir kısım ile yine gündeme geldi. Oyuncular ortasındaki aşk dedikoduları, sonradan ortalarının bozulması üzere sayısız argüman olsa bile dizinin hayranlarının aklında her vakit bu genç arkadaşların birbirlerine duydukları sonsuz bağlılık kaldı. Gelin bazılarını en sıkı hayranların bile duymadığı Friends dizisi hakkında bilinmeyenlere yakından bakalım.

Friend dizisi hakkında bilinmeyenler:

  • Monica ve Joey ortasında bir aşk çok evvelce planlanmıştı lakin seyirci müsaade vermedi.
  • Ross ve Rachel aşkı her vakit dizinin değişmezleri ortasındaydı.
  • Yönetmen, dizinin gerçek bir efsane olacağından ismi kadar emindi.
  • Lisa Kudrow ve Matt LeBlanc, Phoebe ve Joey’nin zımnî aşıklar olmasını istemişti.
  • Maddi ezalar olmasa The One Where No One’s Ready kısmı çekilmeyecekti.
  • Yıllar geçtikçe kanal kuralları muharrirleri zorlamaya başladı.
  • Ross karakteri üç yıl boyunca 29 yaşında kaldı.
  • Jennifer Aniston, Rachel’ın saçından nefret ediyordu.
  • Lisa Kudrow, ‘My eyes!’ repliğini söylemek için Matthew Perry’den müsaade istedi.
  • Marta Kauffman, dizinin yan öyküsünün bile çekilmesine büsbütün karşı.

Monica ve Joey ortasında bir aşk çok evvelden planlanmıştı lakin seyirci müsaade vermedi:

Friends Dizisi Hakkında Çok Bilinmeyenler - Yerli Portal

Friends dizisindeki en sevilen çiftlerden bir tanesi olan Monica ile Chandler’dan evvel aslında yapımcıların farklı bir planı vardı. Bu çifti evvel Monica ile Joey’inin oluşturması planlanmıştı. Ancak Monica ile Chandler’ın bir ortaya geldikleri birinci sahne izleyicilerden o kadar olumlu tenkit aldı ki üretimciler bu planı bozmak zorunda kaldılar. Dizinin yaratıcılarından Marta Kauffman, verdiği bir röportajda bu olayın tek olmadığını ve pek çok öykünün izleyici yansıları ile oyuncular ortasındaki münasebete nazaran belirlendiğini söylemiştir.

Ross ve Rachel aşkı her vakit dizinin değişmezleri ortasındaydı:

Friends Dizisi Hakkında Çok Bilinmeyenler - Yerli Portal

Friends dizisindeki aşk bağlantıları biraz karmaşık ancak ortalarında en sevilen çift her vakit Ross ile Rachel olmuştur. Bu durum birinci günden beri muharrirlerin aklındaydı. Her proje üzere Friends için de sayısız alternatif final hazırladıkladıklarını söyleyen müellifler, kim kimle ne yaparsa yapsın her vakit Ross ve Rachel çiftini bir ortada düşündüklerini söylüyorlar. Her vakit seyirci isteklerini göz önünde tuttuklarını söyleyen müellifler, en azından bu noktada kendi istediklerini vermekte direttiklerini itiraf ediyorlar.

Yönetmen, dizinin gerçek bir efsane olacağından ismi kadar emindi:

Friends Dizisi Hakkında Çok Bilinmeyenler - Yerli Portal

Elbette kimse güvenmediği bir işe başlamaz fakat Friends dizisinin direktörü James Burrows, bu işe yalnızca güvenmiyor birebir vakitte ona inanıyordu. Yıllar sonra verdiği bir röportajda tüm oyuncu takımını dizinin birinci kısmı yayınlanmadan evvel Las Vegas’a götürdüğünü söylüyor. Bunu yapmasının nedenini ise şu sözlerle anlatıyor; sizi kimse tanımadan rahat bir formda gezmek için bu son talihiniz, dizi yayına girdiği anda sizi tanımayan tek bir kişi bile kalmayacak. Ne kadar haklı olduğunu ise bugün hepimiz biliyoruz.

Lisa Kudrow ve Matt LeBlanc, Phoebe ve Joey’nin bilinmeyen aşıklar olmasını istemişti:

Friends Dizisi Hakkında Çok Bilinmeyenler - Yerli Portal

Phoebe karakterini canlandıran oyuncu Lisa Kudrow ile Joey karakterini canlandıran Matt LeBlanc’in aslında dizinin finali için vurucu bir kıssaları vardı. Bu öyküye nazaran Phoebe ve Joey bâtın aşıklardır ve yıllardır saklı bilinmeyen yatıyorlardır. Yıllar öncesinden imajlar çekilecek, ikilinin yaptığı oyunlar ortaya çıkacak ve ikisi en son bir süpürge dolabında basılacaklardı. Neyse ki müellifler bu türlü bir kıssa için artık çok geç olduğunu söylediler. Bu da olsa artık izleyenleri nasıl bir şok beklerdi düşünmek bile güç.

Maddi problemler olmasa The One Where No One’s Ready kısmı çekilmeyecekti:

Friends Dizisi Hakkında Çok Bilinmeyenler - Yerli Portal

Friends hayranlarının en sevdiği kısımlar ortasında tepeyi zorlayan The One Where No One’s Ready kısmı aslında tamamen talih yapıtı ortaya çıktı. Bu kısımdan evvel yapılan Friends: Final Thoughts kısmı nedeniyle yapımcıların bütçesi oldukça daralmıştı. Bu nedenle muharrirler sadece Monica’nın meskeninde geçecek bir öykü yarattılar. Yani maddi ıstıraplar olmasa The One Where No One’s Ready üzere efsane bir kısım ile hiç karşılaşmamış olacaktık.

Yıllar geçtikçe kanal kuralları müellifleri zorlamaya başladı:

Friends Dizisi Hakkında Çok Bilinmeyenler - Yerli Portal

ABD’nin NBC kanalından yayınlanan Friends dizisi aslında çok da özgür bir ortamda yaratılmadı. Çünkü kanalın muhakkak kuralları vardı ve muharrirlerin buna uyması gerekiyordu. Verdikleri bir röportajda bunun büyük bir probleme dönüştüğünü söyleyen müellifler kimi kısımlar gösterebildikleri şeylerin kimi kısımlarda yasaklandığını, birinci üç dönem rahatlıkla yazdıkları diyalogların sonrasında kanal tarafından düzeltildiğini söylüyorlar. 

Ross karakteri üç yıl boyunca 29 yaşında kaldı:

Friends Dizisi Hakkında Çok Bilinmeyenler - Yerli Portal

David Schwimmer tarafından canlandırılan Ross karakteri dikkat ettiyseniz dizinin üçüncü, dördüncü ve beşinci dönemleri boyunca her vakit 29 yaşında olduğunu söylüyor. İlk bakışta bunun müellifler tarafından yapılan bir yanılgı olduğunu düşünebilirsiniz lakin bunu söylüyorsanız Ross’u tanımıyorsunuz demektir. Aslında Ross, 30 yaşına girmeyi bir türlü kabullenemediği için yıllar boyunca yaşını 29 olarak söylemiştir. 

Jennifer Aniston, Rachel’ın saçından nefret ediyordu:

Friends Dizisi Hakkında Çok Bilinmeyenler - Yerli Portal

Friends, uzun yıllar süren bir dizi olduğu için oyuncular ister istemez karakterleri ile bağ kurdular. Jennifer Aniston hariç. Aniston, yayınlandığı periyot pek çok genç kızın özenip yaptırdığı Rachel’ın saç modelinden nefret ediyordu. 2015 yılında verdiği bir röportajda Rachel karakterinin saçının gerçek bir zulme dönüştüğünü itiraf eden Aniston, o saça bir türlü hal veremediğini ve en ufak düzeltme için bile kuaföre gitmek zorunda kaldığını söyledi.

Lisa Kudrow, ‘My eyes!’ repliğini söylemek için Matthew Perry’den müsaade istedi:

Friends Dizisi Hakkında Çok Bilinmeyenler - Yerli Portal

The One Where Everybody Finds Out kısmında Monica ve Chandler’ın birbirlerini soyduklarını gördüğü vakit Phoebe’nin ‘My eyes, my eyes!’ ‘Gözlerim, gözlerim!’ diyerek gözlerini kapattığı sahne, dizinin en ikonik sahnelerinden bir adedidir. Bu kelam, aslında Matthew Perry’nin canlandırdığı Chandler’ın söylediği sözlerdir. Bundan ilham alan Lisa Kudrow, senaryoyu okurken doğaçlama olarak bu kelamları söylemiş ve sahneye yakışacağını düşünmüştür. Onun için sorun olmadığından emin olmak için Perry’den müsaade istemiş ve bu kelamlar sonrasında senaryoya eklenmiştir. 

Marta Kauffman, dizinin yan öyküsünün bile çekilmesine büsbütün karşı:

Friends Dizisi Hakkında Çok Bilinmeyenler - Yerli Portal

Dizinin özel kısmına bile bu kadar ilgi gösterilmesinden sonra pek çok hayran Friends’in tekrar çekilmesini ya da en azından bir yan öyküsünün yapılmasını istiyor. Fakat dizinin yaratıcılarından Marta Kauffman, buna asla yanaşmıyor. Kauffman’a nazaran bu dizi, insanların hayatının bir kısmında tıpkı aile ve arkadaşlarıyla yaşadıkları bir anı üzere kalmalı. Kauffman birebir vakitte, karakterler apartmandan ayrıldıktan sonra kıssanın artık değişik bir noktaya geldiğini söylüyor.

Bitmesinin üzerinden yıllar geçmesine karşın hala dünya çapında sayısız hayrana sahip olan komedi dizisi Friends hakkındaki bilinmeyenleri anlattık ve kamera ardında neler olduğundan bahsettik. Friends dizisi hakkındaki fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz