Ana Sayfa Yaşam Dinlediğinizde Beyninizi Dinlendiren Müzikler

Dinlediğinizde Beyninizi Dinlendiren Müzikler

0
Dinlediğinizde Beyninizi Dinlendiren Müzikler

Pandeminin tesirleri hala sürüyor, ekonomik kahırlar tüm dünyayı etkiliyor, toplumsal ilgilerimiz giderek yüzeysel hale geliyor derken bir de üstüne günlük hayatın düşünceleri eklenince olanlar oluyor ve sabah gözümüzü açıp akşam kapatana kadar gerilim dolu saatler geçiriyoruz. Her hususta olduğu üzere gerilimle gayret konusunda da müzik ilaç üzere geliyor ve beyninizi dinlendiren müzikler yardımınıza koşuyor.

Beyniniz dinlendiren müzikler hayli geniş bir başlık lakin bu yazımızda size hoş müziklerden değil, bilim insanlarının yaptıkları çalışma sonucu keşfettikleri müziklerden bahsedeceğiz. Yapılan çalışmada, son derece ağır gerilim yaşayan bireylerde bile bu müziklerin dert oranını büyük oranda azalttığı görüldü. Gelin biraz gerilimden bahsedelim, yapılan çalışmayı inceleyelim ve sonunda kendimizi beyninizi dinlendiren müziklere bırakalım.

Beyninizi dinlendiren müzikler:

We Can Fly – Rue du Soleil 
Canzonetta Sull’aria – Mozart
Someone Like You – Adele
Pure Shores – All Saints
Please Don’t Go – Barcelona
Strawberry Swing – Coldplay
Watermark – Enya
Mellomaniac (Chill Out Mix) – DJ Shah
Electra – Airstream
Weightless – Marconi Union
Bonus: Weightless 10 saatlik özel versiyon

Öncelikle gerilim nedir?

Dinlediğinizde Beyninizi Dinlendiren Müzikler - Yerli Portal

En temel tarifiyle gerilim, zihinsel ya da duygusal olan bir baskı ile baş edememe hissidir. Bu çeşit bir baskı hissetiğimiz vakit vücudumuz gerilim hormonu salgılamaya başlar. Bu hormonların sonucu olarak kaç ya da savaş moduna geçeriz. Ne kaçabildiğimiz ne de savaşabildiğimiz durumlar ise gerilimi büyütür de büyütür.

Aslında gerilim hormonu evrimsel olarak bizi hayatta tutmuştur. Cangılın ortasında bir kaplanla karşılaştığımız vakit salgılanan gerilim hormonu sayesinde kaçtık ve salgılanan adrenalin sayesinde çok daha süratli bir formda koştuk. Farklı bir durumda ise savaşarak çok daha güçlü çıktık. Atalarımızın kaplan gördükçe yaşadığı seçkin bir olay olan gerilim, maalesef artık sık sık bizimle. Yani devamlı duygusal ve zihinsel kaplanlarla uğraş ediyoruz.

Stres idaresi mümkün mü?

Dinlediğinizde Beyninizi Dinlendiren Müzikler - Yerli Portal

Aslında yapmamız gereken, bizi gerilime sokan şeylerden ve durumlardan kaçarak huzurlu hayatımıza geri dönmektir. Fakat artık günümüz şartlarında hayatın kendisi bir gerilim nedeni olduğu için maalesef kaçma talihimiz olmuyor. Bu nedenle uzmanlar, artık gerilimden kaçmak yerine gerilim idaresi uygulanmasını tavsiye ediyorlar.

Kötü bir bağlantınız varsa ayrılır, işiniz berbatsa yeni bir iş bulursunuz; bunlar kolay. Lakin ne yaparsak yapalım hayatımızdan çıkaramadığımız gerilim ögeleri da var. Herkesin kendine özel bir ögesi olduğu için örnekleri sizin hayal gücünüze bırakıyoruz. Bu noktada gerilim idaresi uygulamanın en değerli adımı, gerilimin kaynağını tespit etmek ve şayet kaçamıyorsak kabul etmektir.

Kabul edin, gerilim var ve orada duruyor. Şayet büsbütün kaçamıyorsanız onu direktörüz gerekiyor. Bedensel ve zihinsel rahatlama formülleri keşfetmelisiniz. Kimse yapmıyorsa kendiniz kendinizi rahatlatmalısınız ve gerektiği vakit bir uzmandan yardım almalısınız. Ses terapisi olarak isimlendirilen bir formül, kişinin kendi kendine uygulayabileceği en başarılı gerilim idaresi prosedürlerinden birini sunuyor.

Ses terapisi ile tasalarınızdan kurtulun:

Dinlediğinizde Beyninizi Dinlendiren Müzikler - Yerli Portal

İngiltere’de bulunan Mindlab International isimli bir araştırma merkezindeki nörobilimciler, katılımcıları gerilime sokacak sorularla dolu bir bulmaca hazırladılar. Bulmaca çözdükleri sırada tüm iştirakçilerin telaş durumunu gözlemleyebiliyorlardı. Çalışmaya bir değişken ekledikler ve bir kümeye müzik dinlettiler.

Katılımcılar iki kümeye ayrıldı ve ikisi de bulmaca çözdüğü sırada bir küme sessiz bırakılırken bir kümeye müzik dinletildi. Sonuçlar akıl alır üzere değildi. Müzik dinletilen kümedeki iştirakçilerin dert seviyesi tam yüzde 65 oranında azaldı. Dinletilen müzikler iştirakçilerin kan basıncını azaltarak kalp atışını yavaşlattı. Yani bu müzikler beyni dinlendirmekle kalmadı, neredeyse gerilimi yok etti. O denli ki uzmanlar bu müziklerin otomobil sürerken dinlenmemesini tavsiye ediyorlar.

Bu müzikler ortasında en dikkat cazibeli sonuçlara neden olan ise Weightless isimli bir müzikti. Marconi Union isimli bir küme tarafından bestelenen ve 2012 yılında yayınlanan Weightless’ın üretim sürecinde sanatçılar, bir küme ses terapisti ile birlikte çalıştılar. İşte nörobilimciler tarafından keşfedilen ve geriliminizi ortadan kaldıracak Weightless ile başka müzikler.

Beyninizi dinlendiren müzikler:

We Can Fly – Rue du Soleil 

Canzonetta Sull’aria – Mozart

Someone Like You – Adele

Pure Shores – All Saints

Please Don’t Go – Barcelona

Strawberry Swing – Coldplay

Watermark – Enya

Mellomaniac (Chill Out Mix) – DJ Shah

Electra – Airstream

Weightless – Marconi Union

Bonus: Weightless 10 saatlik özel versiyon

Nörobilimciler tarafından yapılan bir çalışmada keşfedilen beyninizi dinlendiren müzikleri listeledik ve kısaca gerilim idaresinden bahsettik. Şayet bu listedekiler kadar beyninizi dinlendirdiğini düşündüğünüz müzikler varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz