Ana Sayfa internet YouTube, Bir Görüntüyü Beğenip Beğenmediğinizi Umursamıyor!

YouTube, Bir Görüntüyü Beğenip Beğenmediğinizi Umursamıyor!

0
YouTube, Bir Görüntüyü Beğenip Beğenmediğinizi Umursamıyor!

Geçtiğimiz yıl içerik üreticilerine yönelik ‘nefret baskınlarına’ karşı görüntülerdeki beğenmeme sayısını kaldıran YouTube, bugün çarpıcı bir raporla gündeme geldi. Mozilla tarafından paylaşılan rapora nazaran; YouTube içeriklerinde ‘beğenmedim’ tuşuna basmanız, aslında YouTube’un o kadar da umurunda değil.

Normalde bir görüntüye verdiğiniz olumsuz yansıların size önerilen görüntüleri da şekillendirmesi gerekirken, yapılan araştırmaya nazaran beğenmeme tuşunda durum pek de bu türlü olmuyor. YouTube, beğenmediğinizi somut bir formda gösterdiğiniz bu cinsteki içerikleri sadece hudutlu bir oranda size göstermeyi bırakıyor.

Beğenmeme butonu, pek de işe yaramıyor:

Youtube, Bir Görüntüyü Beğenip Beğenmediğinizi Umursamıyor! - Yerli Portal

Mozilla’nın araştırmasına nazaran; YouTube, beğenmediğinizi gösterdiğiniz içeriğe benzeri içeriklerin size önerilmesini yalnızca %12 oranında azaltıyor. Peki, bu orandan yola çıkarak pek de fonksiyonu olmadığı söylenebilecek olan bu tuş yerine benzeri içeriklerle karşılaşmamanızı sağlayacak alternatif formüllerde bu oran ne kadar?

567 milyon YouTube görüntü teklifinin ve 22.700 iştirakçinin yer aldığı araştırmaya nazaran beğenmediğiniz tıptaki içerikleri daha az görmenizi sağlayacak araçlar şu biçimde:

  • ‘Kanalı önerme’ seçeneği: %43 oranında azaltıyor.
  • İzleme geçmişinizden bir görüntüyü kaldırmak: %29 oranında azaltıyor.
  • ‘İlgilenmiyorum’ seçeneği: %11 oranında azaltıyor.

Mozilla, daha evvel çarpıcı bir bilgi daha sunmuştu:

Mozilla, Temmuz 2021’de paylaştığı bir öbür raporunda farklı bir bilgiye daha yer vermişti. Buna nazaran YouTube, kullanıcıların direkt yanlış bilgi ve nefret içeriğine yer verdiğini söylediği içerikleri %71 oranında önermeye devam etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz