Ana Sayfa Yaşam E-ticaret Sitesi Hackleyerek 15 Milyon TL Dolandırdılar!

E-ticaret Sitesi Hackleyerek 15 Milyon TL Dolandırdılar!

0
E-ticaret Sitesi Hackleyerek 15 Milyon TL Dolandırdılar!

Siber ataklar dünya çapında ve ülkemizde süratle artmaya devam ederken, bugün bu akınların nelere neden olabileceğini gösteren bir gelişme yaşandı. Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden birini hacklediği belirtilen bir örgüt, 500 kişiyi 15 milyon TL dolandırdı.

Medyaya yansıyan haberlere nazaran kelam konusu örgüt, bir e-ticaret sitesi üzerinden kullanıcıları kendi kurdukları sahte ödeme sitesine yönlendirmeye başladı. Bu yolla milyonlarca TL para ele geçiren şahıslar, paralarını aklamak içinse kripto paralara başvurdu.

8 aylık takip sonucunda 110 kişi göz altına alındı:

E-Ticaret Sitesi Hackleyerek 15 Milyon Tl Dolandırdılar! - Yerli Portal

Paylaşılan ayrıntılara nazaran e-ticaret sitesi, örgütle birlikte çalışan web dizayncı O.Ç. tarafından hacklendi. Kelam konusu e-ticaret sitesinin ismi paylaşılmazken, Siber Hatalarla Gayret Daire Başkanlığı’nın örgütü 8 aydır teknik takip ettiği belirtildi.

Örgüt üyeleri, yakalanmamak için daima kent değiştirirken Adana Emniyet Müdürlüğü Siber Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğü takımları, teknik takip sonucunda örgüte operasyon düzenledi. Adana merkezli 15 vilayette düzenlenen operasyonda şahısların meskenlerine eş vakitli baskınlar yapıldı. 

E-Ticaret Sitesi Hackleyerek 15 Milyon Tl Dolandırdılar! - Yerli Portal

Operasyonda ortalarında örgüt önderleri O.B., H.A. ve web dizayncı O.Ç.’nin de olduğu toplamda 110 kişi göz altına alındı. Operasyon hala sürerken, 18 kişi de gruplarca aranıyor.

Adreslerdeki aramalarda çok sayıda banka hesap kartı, cep telefonu, hard disk, ziynet eşyası ve ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Örgütün ele geçirdiği 15 milyon TL’nin 6 milyon TL’sinin kripto para borsasına aktarıldığı tespit edilirken kurdukları yasa dışı bahis sitelerinde yaklaşık 60 milyon TL pahasında süreç yapıldığı saptandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz