Ana Sayfa Uzay Gökyüzünün, Son 12 Yılda Nasıl Değiştiğini Gösteren Görüntü

Gökyüzünün, Son 12 Yılda Nasıl Değiştiğini Gösteren Görüntü

0
Gökyüzünün, Son 12 Yılda Nasıl Değiştiğini Gösteren Görüntü

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay tutkunlarını mest edecek yeni bir projeye imza attı. Kurum, 2009 yılında uzaya gönderdiği Geniş Alanlı Kızılötesi Müşahede Kaşifi (NEOWISE) ile bugüne kadar elde ettiği imgelerin bir derlemesini oluşturdu. Oluşturulan yeni manzara, “tüm gökyüzü“nün 12 yıllık değişim sürecini gösteriyordu.

NASA’nın NEOWISE isimli kaşifi, yörüngesini her 6 ayda bir defa tamamlıyor. Bu süreçte de uzay boşluğundaki sayısız objenin manzarasını çekiyor. Üstelik bu objelerin yaydığı kızılötesi ışınlar da kayıt altına alınıyor. Bilim insanları da bu imgeleri birleştiriyor ve “tüm gökyüzü” haritasını oluşturuyorlardı. Yapılan yeni çalışma ile haritadaki objelerin 12 yılda nasıl değiştiği gözler önüne serilmiş oldu.

“Evrenin kendi işleri var”

Gökyüzünün, Son 12 Yılda Nasıl Değiştiğini Gösteren Görüntü - Yerli Portal

*WISE isimli kaşifin görüntülediği kızılötesi dalgalar

Başımızı kaldırıp gökyüzüne baktığımızda, gökyüzünü her vakit aynı görürüz. Lakin gerçekte bu durum çok farklı. Zira mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan Amy Mainzer, “Yıldızlar parlıyor ve patlıyor. Asteroitler pır pır ediyor. Kara delikler yıldızları parçalıyor. Evren sahiden meşgul, faal bir yer.” tabirlerini kullanarak aslında başımızdan yüzlerce kilometre üstte bir çok şeyin olduğunu söyledi.

Şimdi sizlerle, NEOWISE’ın elde ettiği imgelerin yıllar içerisinde nasıl değiştiğini gösteren görüntüyü paylaşacağız. Bu görüntüde hem üstte gördüğünüz kızılötesi dalgalardan elde edilmiş imajlar hem de tüm gökyüzü haritasındaki birtakım objelerin manzarasının yıllar içerisinde nasıl değiştiğini göreceksiniz. Görüntü kesitler içerdiğinden, baştan sona kadar izlemenizi tavsiye ederiz.

İşte tüm gökyüzü haritasının 12 yılda nasıl değiştiğini gösteren video

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz