Ana Sayfa Sektörel Harvard Mühendisleri 10.000 Döngüye Sahip Batarya Geliştirdi

Harvard Mühendisleri 10.000 Döngüye Sahip Batarya Geliştirdi

0
Harvard Mühendisleri 10.000 Döngüye Sahip Batarya Geliştirdi

Akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve hatta elektrikli arabalar için bile batarya son derece kıymetli bir şey. Gün içinde kullanıcıların en çok yakındığı şey, hiçbir vakit yetmeyen şarj oluyor. Bu bahiste çeşitli çalışmalar yapan bilim dünyası, geçtiğimiz yıllarda hiçbir vakit şarjı bitmeyen ‘kuantum bataryalar’ için bir taslak hazırlamıştı. Lakin üretim konusunda rastgele bir gelişme yaşanmamıştı.

Şarj ve batarya konusunda gelişmeler yaşanmaya devam ederken, Harvard Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından kurulan teşebbüs Adden Energy, elektrikli araçlar için yeni bir çeşit katı hal pili geliştirdiğini açıkladı. Teşebbüs, teknolojinin lisansını aldığını açıkladı. Tıpkı vakitte üretmeyi hedefledikleri pilin olağan pillere nazaran çok daha kısa müddette şarj olduğunu ve epeyce dayanıklı olduğunu tez ediyorlar.

Üretilecek pil, oyun değiştirici olabilir

Harvard Mühendisleri 10.000 Döngüye Sahip Batarya Geliştirdi - Yerli Portal

Adden Energy’ye nazaran, kendi geliştirdiği lityum metal pil, sırf üç dakikalık bir şarj süresine sahip. Ayrıyeten pil, 10.000 döngüden fazla şarj olabiliyor yani epey uzun yıllar dayanabilecek bir yapıya sahip. Prototipi üretilen pil, kimi lityum pillerde meydana gelen güvenlik sıkıntılarını aşabilecek yüksek bir enerji yoğunluğuna ve kararlılığına sahip.

Girişim, öncelikle pili avuç içi büyüklüğünde üretmeyi daha sonra önümüzdeki üç ila beş yıl içinde elektrikli araçlara özel boyutlara getirmeyi planlıyor. Harvard mühendislerinden Xin Li, projelerini ticarileştirmek için yola çıktıklarını zira sahip oldukları teknolojinin öteki katı hal pillerine kıyasla eşsiz olduğunu düşündüklerini tabir etti.  

Harvard Mühendisleri 10.000 Döngüye Sahip Batarya Geliştirdi - Yerli Portal

Dünyadaki elektrikli araç kullanıcılarının birçoğu, araçlarını konutlarında süratli biçimde şarj edemiyor. Bu mevzuda büyük bir ehemmiyet taşıdığı düşünülen pilin boyutları büyütüldüğü vakit bile herkes tarafından meskenlerde rahatça şarj edilebilmesi hedefleniyor.

Uzmanların iddialarına nazaran dünyadaki araçların tamamının elektrikli hale gelmesi tek başına global sera gazı salınımlarını %16 oranında azaltabilir. Bu yeni batarya teknolojisi ise bu gayeye ulaşmak için gidilen yolda büyük bir ehemmiyet taşıyor ve oyun değiştirici olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz