Ana Sayfa Uzay İmgesi Muazzam Bir Galaktik Çarpışma Kaydedildi

İmgesi Muazzam Bir Galaktik Çarpışma Kaydedildi

0
İmgesi Muazzam Bir Galaktik Çarpışma Kaydedildi

Bu yılın yıldızı her ne kadar James Webb Uzay Teleskobu olsa da 1990 yılında uzaya fırlatılan ve o günden beri bilim beşerlerine bilgi sağlamaya bilfiil devam eden Hubble Uzay Teleskobunun bulgularından daha geçtiğimiz aylarda sizlere bahsetmiştik.

Yine Hubble Uzay Teleskobunun bir bulgusuyla karşı karşıyayız. 30 yıllık teleskop, Dünya’dan 670 milyon ışık yılı uzaktaki galaktik bir çarpışmayı görüntüledi. Gelin olayın fotoğraflarına daima bir arada göz atalım.

Hubble’ın 2030’da emekli edilmesi planlanıyor

İmgesi Muazzam Bir Galaktik Çarpışma Kaydedildi - Yerli Portal

Hubble’ın kaydettiği son imgede Arp-Madore 417-391 galaktik birleşmesini gösteriyor. İki galaksi, sahip oldukları yerçekimi tarafından birbirlerine çekildi ve devasa bir halka formunda bükülerek bu muazzam manzarayı ortaya çıkardı.

Görüntü, Hubble’ın uzak ve eski galaksileri tespit etme üzere -tam da bu cins olaylar için tasarlanmış yerleşik Gelişmiş Araştırma Kamerası (ACS) sayesinde elde edilebildi. Hubble Uzay Teleskobunun 2030 yılında emekli edilmesi planlanıyor lakin NASA ve SpaceX’in teleskobun ömrünü uzatmak için çalışmalar yaptığı da biliniyor.

Siz bu süper astronomik olay hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz