Ana Sayfa Mobil iOS 16.2’nin Özel Erişilebilirlik Modu Ortaya Çıktı

iOS 16.2’nin Özel Erişilebilirlik Modu Ortaya Çıktı

0
iOS 16.2’nin Özel Erişilebilirlik Modu Ortaya Çıktı

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın en yeni mobil işletim sistemi iOS 16 için yeni bir geliştirici beta sürümü yayınlandı. iOS 16.2 beta sürümü, iPhone’lara gelecek birtakım yeni özellikleri de gözler önüne serdi. Apple geliştirici hesabına sahip kaynaklardan gelen son bilgiler, iOS 16.2’de yeni bir “Özel Erişilebilirlik Modu” olacağını gözler önüne serdi.

Apple’ın üzerinde çalıştığı Özel Erişilebilirlik Modu, iPhone’ları bugün bildiğiniz arayüz dizaynının dışına çıkaracak üzere görünüyor. Çünkü bu mod aktifleştiğinde, standart arayüzün neredeyse tamamı değişecek. Hayli sade bir görünüm sunmaya başlayacak olan iPhone, küçük yazıları okumakta zorlanan kullanıcıların da işini kolaylaştıracak. Çünkü telefondaki uygulama simgeleri, devasa boyutlara sahip olacak.

iOS 16.2’nin Özel Erişilebilirlik Modu işte bu türlü görünecek

Ios 16.2'Nin Özel Erişilebilirlik Modu Ortaya Çıktı - Yerli Portal

  • Görsel #1: Ekran kilidini açmak için parmağı ekranda aşağı kaydırma.
  • Görsel #2: Devasa uygulama simgeleri.
  • Görsel #3 ve #4: İletiler uygulamasında devasa kişi kartları ve ‘geri’ butonu.
  • Görsel #5: Kamera uygulamasında devasa ‘geri’ butonu.

Özel Erişilebilirlik Modu, tıpkı vakitte özelleştirme imkanı da sunacak. Ana sayfa tuşuna yahut güç tuşuna 3 kere üst üste basıldığında faal edilecek mod, faal hale getirildiği anda çeşitli özelleştirme seçenekleri sunmaya başlayacak. Kullanıcılar, arayüzün nasıl görüneceğini ve hangi işlevselliklere sahip olacağını seçebilecek.

Ios 16.2'Nin Özel Erişilebilirlik Modu Ortaya Çıktı - Yerli Portal

  • Görsel #1: Özel Erişebilirlik Modu’nun etkin edilmesi.
  • Görsel #2: Liste ya da tablo tipi görünümün seçilmesi.
  • Görsel #3: Özel Erişebilirlik Modu ayarlarının yapılması.

iOS 16.2’de kullanıma sunulacak Özel Erişilebilirlik Modu’nu etkin eden bir kullanıcının, ekran kilidini açmak için sırf parmağını ekranda aşağı kaydırması kâfi olacak. Ayrıyeten Bildiriler yahut Kamera üzere uygulamalarda ekranın altına Android telefonlardaki ‘navigasyon’ çubuğunun ilkel hali üzere görünen devasa bir ‘geri’ butonu eklenebilecek. Böylece iPhone kullanımı için son derece basitleştirilmiş olacak. 

Ios 16.2'Nin Özel Erişilebilirlik Modu Ortaya Çıktı - Yerli Portal

  • Görsel #1: Öğe nizamının seçilmesi.
  • Görsel #2 ve #3: Butonların ayarlanması.

iOS 16.2’nin öne çıkan özelliği Özel Erişilebilirlik Modu olsa da güncellemedeki yenilikler bundan ibaret değil. Yeni widgetlar, Hava Durumu uygulamasının güncellenmesi ve Ev uygulamasına eklenen yenilikler üzere birtakım büyük hazırlıklar da iOS 16.2 için sürüyor. Lakin bu sürümün ne vakit yayınlanacağı şu an için bilinmiyor. Aralık 2022, iOS 16.2 için söylentiler ortasında yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz