Ana Sayfa Uzay James Webb Tarafından Çekilen Birinci Mars Fotoğrafı Paylaşıldı

James Webb Tarafından Çekilen Birinci Mars Fotoğrafı Paylaşıldı

0
James Webb Tarafından Çekilen Birinci Mars Fotoğrafı Paylaşıldı

Geçtiğimiz yılın sonunda uzaya gönderilen ve bu yaz başında işlevsel olarak hizmet vermeye başlayan James Webb Uzay Teleskobu, bugün en çok beklenen manzaralardan birini sundu. NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) iştirakinde yapılan çalışmayla Mars, James Webb tarafından görüntülendi.

James Webb Uzay Teleskobu’nun internet sitesinde paylaşılan Mars fotoğrafı, gezegeni farklı bir gözle görmemizi sağladı.Öte yandan paylaşılan Mars fotoğrafı, hayal ettiğiniz kadar ayrıntılı değildi..

Mars, James Webb için fazla parlak olduğundan gezegenin tamamı net halde çekilemedi

James Webb Tarafından Çekilen Birinci Mars Fotoğrafı Paylaşıldı - Yerli Portal

Yukarıdaki fotoğrafta solda yer alan manzara, daha evvel Mars Orbiter Lazer Altimetresi (MOLA) ekipmanıyla elde edilen datalarla oluşturulan referans görüntü idi. Sağdaki iki fotoğraf ise James Webb’in NIRCam ekipmanıyla elde edildi. Üstte yer alan fotoğraf, gezegenden yansıyan ışığı gösteriyor ve gezegenin yüzeyindeki kraterler ve toz katmanları üzere özelliklerini gösteriyor. Altında bulunan fotoğraf ise enlem ve günün saati ile sıcaklık farklarını ortaya koyan yayılan ışığı ve atmosferik tesirlerden kaynaklanan Hellas Havzası’nın kararmasını gösteriyor.

James Webb, Mars’ı ve sistemimizdeki öbür gezegenleri neden net bir halde çekemiyor?

Yukarıdaki fotoğrafın elde edilmesi, gezegenin teleskoba ve Güneş’e yakınlığı nedeniyle hayli zordu. Uzaydaki en ufak ışık kaynağını bile yakalamak üzere geliştirilen James Webb, haliyle ışığa ziyadesiyle hassas ekipmanlara yer veriyordu. Bilim insanları, James Webb için çok parlaklığıyla ekipmanlara ziyan verebilecek olan Mars’ı görüntülemek için, çok kısa pozlamalar kullanarak teleskoptaki detektörlere çarpan ışığın yalnızca bir kısmını ölçtü ve özel bilgi tahlil teknikleriyle Mars’ın çok parlaklığına ahenk sağladı. Bunun sonucunda üstte gördüğümüz, Mars’ın doğu yarımküresini gözler önüne seren fotoğraf elde edildi.

Güneş Sistemi’mizdeki gezegenler de bir ışık kaynağına yakın olması nedeniyle ziyadesiyle ışık yansıtması nedeniyle aslında James Webb tarafından hiçbir formda net bir halde çekilemeyecek. Bu bahis hakkındaki daha ayrıntılı açıklama için, aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz