Ana Sayfa Popüler Bilim Köpekler, Kokunuzdan Gerilimli Olduğunuzu Anlayabiliyor!

Köpekler, Kokunuzdan Gerilimli Olduğunuzu Anlayabiliyor!

0
Köpekler, Kokunuzdan Gerilimli Olduğunuzu Anlayabiliyor!

Yüz yıllardır hayvanlar aleminde insanların en yakın dostu olarak bilinen köpeklerin gerilimli olup olmadığımızı anlayabildiği genel olarak kabul gören bir gerçek. Peki bu, bilimsel olarak sahiden de hakikat bir şey mi? İşte bu sorunun karşılığı, yapılan yeni bir araştırmayla verildi.

PLOS mecmuasında yayımlanan yeni araştırmada bilim insanları, köpeklerin gerilimimizi koklayarak tespit edip edemediklerini inceledi. Elde edilen sonuçlar, dostlarımızın sahiden de bunu başarabildiğini ortaya koydu.

720 sefer test yapıldı, köpekler %94’ünde başarılı oldu!

Köpekler, Kokunuzdan Gerilimli Olduğunuzu Anlayabiliyor! - Yerli Portal

Bilim insanları, yaptıkları çalışmada 36 iştirakçiye aritmetik görevler verdi. Bu misyonların emeli, bireylerin gerilim yaşamasını sağlamaktı. İştirakçiler, testin öncesi ve sonrasında boyunlarında bulunan gazlı beze nefes verdi.

Gazlı beze sinen kokular, bireylerin gerilimli ve gerilimsiz hallerinde nefeslerinden çıkan koku oldu. Daha sonra bu bezler köpeklere koklatıldı. Köpekler, toplam 720 defa denendi ve %94 doğruluk oranıyla gerilimli hale ilişkin gazlı bezi ayırt etmeyi başardı. 

Çalışma, beşerler hakkında da bir bilgiyi sundu. Elde edilen sonuçlar, köpeklerin -kime ilişkin olursa olsun- gerilimi kokuyla ayırt edebileceğini gösterirken birebir vakitte insanların farklı his durumlarında farklı kokular salgıladığını gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz