Ana Sayfa Donanım Kulaklıklarda Bulunan L ve R Harfleri Neden Kıymetli?

Kulaklıklarda Bulunan L ve R Harfleri Neden Kıymetli?

0
Kulaklıklarda Bulunan L ve R Harfleri Neden Kıymetli?

Kulaklıkları takarken her kezinde ‘R’ ve ‘L’ harflerine dikkat ederiz. Harflere dikkat etmeden kullansak olmuyor mu? Sesin geliş istikametini daha net vermek ismine bunun bir değer arz ettiğini aslında biliyorsunuz ancak biz biraz daha teknik ayrıntılara değineceğiz.

Bu içeriği kulaklıklarınızı takarak okumanızı öneriyoruz, böylelikle görüntüleri açtığınızda sesleri daha düzgün deneyimleyebilirsiniz.

Beynimiz, sağ ve sol kulağa gelen ses farkını algılayabiliyor.

Ses, sanılandan daha yavaş hareket ediyor. Mesela yankı yapan bir ortamda sesin bize gecikerek geldiğini bilirsiniz. Sesin yavaş hareket etmesi, beynin sağ ve sol kulağa gelen seslerin ortasındaki zaman farkını anlamasına neden oluyor. 

Kulaklıklarda Bulunan L Ve R Harfleri Neden Kıymetli? - Yerli Portal

Stereo teknolojisi, bu durumu bir nevi taklit etmek ve sesin farklı istikametlerden geldiği yanılsamasını beyne iletmek içinse sesin yavaşlığından faydalanıyor. Bu sayede, kulaklığı takan kişi, verilmek istenen ses istikametini kolaylıkla algılayabiliyor.

Şimdi kulaklıklarınızı takın: Saçlarınızı kestiriyor üzere hissedeceksiniz.

Stereo ses, her tıpta farklı hedeflerle kullanılabiliyor:

Film için: Sinemada bir otomobil sahnesi hayal edin.

Bu otomobil, sinemada soldan geçiyor fakat ses size sağdan geliyor. Durum ne kadar tat kaçırıcı değil mi? İşte sağ ve sol işaretleri bu yüzden değerli. Kimse sineması aksine ses ile izlemek istemez ne de olsa.

Müzik için: Şarkılarda stereo ses efekt olarak da sıklıkla kullanılıyor.

Bazen müzikte ses sol kulaktan sağ kulağa gerçek verilerek dinleyicinin müzik zevki arttırılabiliyor. Ek olarak 3D müzikler de piyasada yerini almış durumda. 3D müzik sayesinde daha gerçekçi bir müzik tecrübesi dinleyiciye sunulabiliyor.

Oyun için: Çevrim içi oyunlarda düşmanın yerini takip etmek için hakikat ses istikameti değerli bir yer tutuyor.

Oyun lisanında ‘ses kasmak’ olarak bilinen bu harekette sağdan gelen düşmanın sesi sol taraftan gelirse oyunda yanılır ve kaybedebilirsiniz değil mi? Bu yüzden de kulaklıkların pozisyonu çevrim içi oyunlar için kıymetli yer tutuyor.

Özet olarak kulaklıklarda R ve L harfi neden değerli?

Kulaklıklarda Bulunan L Ve R Harfleri Neden Kıymetli? - Yerli Portal

Kulaklıklarda bulunan sağ ve sol istikametleri sesin yönünün belirlenmesi için kıymetli rol oynuyor.

Ek olarak kulak içi kulaklıkların ergonomik tasarımıysa iki kulağın haline nazaran yapılıyor.

Kulaklıklarda Bulunan L Ve R Harfleri Neden Kıymetli? - Yerli Portal

Bu yüzden de sesleri göz gerisi edip, kulaklığınızı aykırı tarafa takmak konusunda inat etseniz bile muhtemelen şekillerinden dolayı rahat edemeyeceksiniz.

Daha güzel ses tecrübesi elde etmek ve kulak haline uygun kullanmak için kulaklığınızı gerçek istikametlere takmalısınız. 

  • Kaynaklar: ScienceFocus, HeadPhoneDay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz