Ana Sayfa Yaşam NFT Sarmak İçin Frida Kahlo’nun Tablosunu Yakan Adam Battı

NFT Sarmak İçin Frida Kahlo’nun Tablosunu Yakan Adam Battı

0
NFT Sarmak İçin Frida Kahlo’nun Tablosunu Yakan Adam Battı

Kripto para ve NFT piyasası 2022’nin başından beri sürekli olarak düşüşte. Pek çok yatırımcı bu yıl boyunca kârdan çok ziyan etti ve “Geleceğin para ünitesi aslında kısa vadeli bir yatırımdan mı ibaretti?” soruları sorulmaya başladı. Birtakım yatırımcılar ve teşebbüsçüler ise “kendi kuyularını kendileri kazdı”.

Lübnan-Meksika kökenli teşebbüsçü Martin Mobarak da kendi kuyusunu kazanlar ortasında dorukta yer alıyor. Mobarak, geçtiğimiz yaz tanıttığı Frida.NFT isimli kolaksiyonunun reklamı için epey riskli bir hareket yaptı. Bu reklam stratejisi ise onun ve koleksiyonun sonunu getirdi.

10 milyon dolarlık tabloyu cayır cayır yaktı

Nft Sarmak İçin Frida Kahlo'Nun Tablosunu Yakan Adam Battı - Yerli Portal

30 Haziran tarihinde Miami’deki malikanesinde bir parti veren Martin Mobarak, Yeni NFT koleksiyonu Frida.NFT projesinin tanıtımı için Meksikalı dünyaca ünlü ressam Frida Kahlo’nun 10 milyon dolarlık Fantasmones Siniestros” (Uğursuz hayaletler) tablosunu cayır cayır yaktı. Girişimcinin hem Kahlo’nun tablosunu yakıp hem de “Bu proje dünyanın en büyük meselelerini çözecek ve Frida Kahlo’yu onurlandıracak” demesi de reaksiyon çekmişti.

Bu devasa reklam projesinin akabinde satışa çıkan 10.000 NFT’den yalnızca 4 adedini satabildi. Satılan NFT’lerden yaklaşık 11.000 dolar kazanan yatırımcının bu absürt teşebbüsü sözün tam manasıyla “yanıp kül oldu”. Üstelik bu da yetmezmiş üzere Meksika Ulusal Hoş Sanatlar ve Edebiyat Enstitüsü, Mobarak hakkında soruşturma başlattı. Meksika’da Frida Kahlo’nun sanat yapıtları ulusal anıt sayıldığı ve ülkenin kültürü için değerli görüldüğünden ötürü tabloyu yakmak da önemli bir kabahat demek oluyor.

Şu anda devam eden soruşturmada uzmanlar, tablonun orijinal olup olmadığını kontrol etmeye çalışıyor. Şayet tablo yepyeni çıkarsa Mobarak, Meksika hükümeti tarafından hayli ağır bir cezaya çarptırılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz