Ana Sayfa Sektörel Spotify’ın Rakibi YouTube Music 80 Milyon Kullanıcıyı Geçti

Spotify’ın Rakibi YouTube Music 80 Milyon Kullanıcıyı Geçti

0
Spotify’ın Rakibi YouTube Music 80 Milyon Kullanıcıyı Geçti

Dünyanın en büyük görüntü platformlarından olan YouTube, geçtiğimiz ay ortaya çıkan yeni reklam siyaseti ile platformu fiyatsız kullananların sondan küplere binmesine neden olmuştu. Daha sonraları yaptıkları açıklamayla birlikte kullanıcıların yeni gelecek özellikleri seçmesine imkân sağlayan YouTube, kullanıcıları bir güldürüp bir ağlatıyor.

Platformun 2015 yılında kullanıma sunduğu ve 2019 yılında ülkemize getirdiği YouTube Music ise her geçen gün daha da tanınan oluyor. 2020 yılı itibariyle yavaş yavaş yükselişe geçen YouTube Music, izlediği siyasetler ile daima olarak kullanıcı kazanıyor. Bugün ortaya çıkan sayılara göreyse YouTube Music, 2022 yılında devasa bir büyümeyle devlerin ortasındaki yerini aldı.

1 yılda 50 milyon kullanıcı kazandı

Spotify’ın Rakibi Youtube Music 80 Milyon Kullanıcıyı Geçti - Yerli Portal

2020 yılında 20 milyon Premium ve Music kullanıcısına sahip olduğunu açıklayan YouTube, 2021 yılında 30 milyon ve 2022 yılında tam 80 milyon aktif aboneye sahip olduğunu açıkladı. Premium kullanıcılarının neredeyse tamamının Music uygulamasını etkin olarak kullandığını belirten yetkililer, bunun şimdi bir başlangıç olduğunu belirtti.

YouTube yetkilileri yaptıkları açıklamada 80 milyon aboneye ulaşmalarında kurdukları iştiraklerin büyük hissesi olduğunu belirtiyor. Şirket 2022 yılı içerisinde Samsung, Vodafone, LG ve Google’ın Google One sistemiyle iştirakler kurmuş ve bu iştiraklerle kullanıcılara bir ya da birkaç aylık YouTube Premium ve Music aboneliği ikram etmişti. Ortaya çıkan bilgilere göreyse platform, armağan aboneliklerini kullanan kullanıcıların yarısından birçoklarını abonelik sisteminde tutmayı başardı.

En büyük 3. müzik platformu oldu

Spotify’ın Rakibi Youtube Music 80 Milyon Kullanıcıyı Geçti - Yerli Portal

YouTube’un açıklamasındaki sayılara baktığımızda YouTube Music platformunun 2022 yılındaki faal abone sayısı ile en çok abonesi olan 3. müzik platformu olduğu ortaya çıkıyor. Dünyanın en çok aboneye sahip olan birinci 5 uygulaması ise şu halde,

Platform Abone Sayısı
1. Spotify 165 Milyon
2. Apple Music 88 Milyon
3. YouTube Music 80 Milyon
4. Amazon Music 68 Milyon
5. Deezer 12 Milyon

Peki siz hangi müzik platformunu tercih ediyorsunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz