Ana Sayfa Donanım NVIDIA GeForce RTX 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri

NVIDIA GeForce RTX 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri

0
NVIDIA GeForce RTX 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri

İster hoş bir sanat yapıtını şekillendiren bir 3D sanatkarı, isterse bir sonraki hit TikTok’unu düzenleyen istekli bir içerik üreticisi olsun, dünya çapında 110 milyondan fazla içerik üreticisi dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda içerik oluşturuyor. Bu durumun farkında olan NVIDIA ise kesimdeki yerini korumak için elinden geleni gerisine koymuyor.

NVIDIA Studio, yeni GeForce RTX 40 Serisi GPU’lar, 110 RTX hızlandırmalı uygulamalar, Stüdyo yazılım paketi, doğrulanmış sistemler, içerik oluşturucular için özel Stüdyo Şoförleri ve sanatkarların içeriklerini hayal güçlerinin suratında yaratmalarına yardımcı olacak yazılım geliştirme kitleri ile içerik üreticilerini destekliyor.

NVIDIA, GeForce RTX 40 serisi ile ihtilal yaptı!

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

NVIDIA GTC açılış konuşması sırasında sergilenen yeni GeForce RTX 40 Serisi GPU’lar ve ultra verimli NVIDIA Ada Lovelace mimarisiyle desteklenen inanılmaz AI araçları, içerik oluşturmayı hiç olmadığı kadar süratli ve kolay hale getiriyor.

Yeni GeForce RTX 4090, performansta büyük bir artış sunarken üçüncü jenerasyon RT Çekirdekleri, dördüncü jenerasyon Tensör Çekirdekleri, sekizinci kuşak NVIDIA Çift AV1 Kodlayıcı ve 1 TB/s bant genişliğine ulaşabilen 24 GB Micron G6X belleğe üzere etkileyici özelliklere sahip. GeForce RTX 4090, 3D sürece, yapay zeka ve görüntü dışa aktarmada GeForce RTX 3090 Ti’dan 2 kata kadar daha süratli.

GeForce RTX 4080 de hiç kötü değil!

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

GeForce RTX 4080‘in 16 GB ve 12 GB olmak üzere iki çeşidi bulunuyor, böylelikle içerik oluşturucular projelerinin gereksinimlerine nazaran en uygun bellek kapasitesini seçebiliyor. RTX GeForce 4080 16GB, RTX 3080 Ti’den 1,5 kata kadar daha süratli.

GTC açılış konuşması, sanal iş birliği ve gerçek vakitli fotogerçekçi simülasyon için açık bir platform olan NVIDIA Omniverse‘de yerleşik nefes kesici bir demo olan NVIDIA Racer RTX ile başladı. Demo, gerçek vakitli tam ışın izleme (saniyede 60 kare (FPS) 4K çözünürlükte, yeni DLSS 3 teknolojisi ile çalışan) ve ultra gerçekçi fizik ile en son NVIDIA teknolojilerini sergiliyor.

NVIDIA’nın yeni ekran kartları ile neler yapılabilir?

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

NVIDIA Studio blog serisi, Racer RTX’in imalini derinlemesine açıklıyor. 3D içerik oluşturuculara yönelik avantajlara ek olarak, RTX özellikli Portal’ı hazırlamak için de kullanılan Omniverse uygulaması RTX Remix ile oyun mod ustaları için (PC oyun topluluğunun yaratıcıları) sihirli RTX ve AI araçları tanıtıldı. Kelam konusu mod Valve’ın klasik hiti Portal oyunu için fiyatsız olarak indirilebiliyor.

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

Video düzenleyiciler ve canlı yayıncılar da bu teknolojilerden büyük bir dayanak aldı. Yeni çift kodlayıcılar, görüntü dışa aktarma müddetlerini neredeyse yarıya indiriyor. Yayıncılar, AV1 kodlama takviyesi de dahil olmak üzere sekizinci kuşak NVIDIA Encoder ile kodlamaya dair avantajlar elde ediyor.

DaVinciResolve’deki AI manzara oluşturucuları ve yeni görüntü düzenleme araçları üzere çığır açan AI teknolojisi, yeni bir yaratıcılık dalgasını başlatıyor. Suratın ötesine geçen GeForce RTX 4090 ve 4080 grafik kartları, evvelki kuşağa nazaran AI performansında 2 kata kadar artış sağlayarak AI ihtilalinde bir sonraki adıma güç veriyor.

3D için Yeni Bir Paradigma

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

GeForce RTX 40 Serisi GPU’lar ve DLSS 3, 3D sanatkarları için de performansta büyük artışlar sağlıyor. Böylelikle yanlışsız fizik ve gerçekçi materyallerle, büsbütün ışın izlemeli ortamlarda, proxy’ler olmadan gerçek vakitli olarak ortam oluşturmak mümkün hale geliyor.

DLSS 3, ek kareler oluşturmak ve saniyedeki kare suratını değerli ölçüde artırmak için AI dayanaklı dördüncü jenerasyon RTX Tensör Çekirdeklerini ve GeForce RTX 40 Serisi GPU’lara özel yeni Optik Akış Hızlandırıcısını kullanıyor. Bu NVIDIA Omniverse, Unity ve Unreal Engine 5 üzere 3D uygulamalarda çalışanlar için manzaralardaki pürüzsüzlüğü artırıyor ve hareketi hızlandırıyor.

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

NVIDIA Studio yazılım paketine dahil olan NVIDIA Omniverse, yaratıcılığı ve iş birliğini daha da ileri taşıyor. Yeni Omniverse uygulaması RTX Remix, oyun mod yapımcılarının eline yeni ve güçlü araçlar tutuşturuyor.

Her yıl milyarlarca oyun modunun indirilmesinden sorumlu olan oyun dünyasındaki milyonlarca içerik oluşturucu ve mod imalcisi, dünyanın en çok modlanan oyunlarından biri olan TheElderScrolls III: Morrowind dahil olmak üzere DirectX 8 ve 9 oyun kitaplığını yine düzenlemek için bu uygulamayı kullanabiliyor. NVIDIA sanatkarları, test emelli olarak DLSS 3 ve gelişmiş öğeler eşliğinde çarpıcı ışın izlemeli imajların yer aldığı bir Morrowind sahnesini güncelledi.

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

Tabii ki sihir imgeyi yakalamakla başlıyor. Tek bir tıklamayla Universal Scene Description formatında geometriyi, gereçleri, aydınlatmayı ve kamera açılarını yakalayabilirsiniz. Yapay zekadan güç alan doku araçları, harika çözünürlük ve fizikî tabanlı materyallerle öğeleri yeni hale getirebilirsiniz. Öğeleri Autodesk Maya, Blender ve daha fazlası için OmniverseConnectors kullanılarak gerçek vakitli olarak basitçe özelleştirebilirsiniz.

Mod imalcileri, Omniverse temaslı uygulamalarda iş birliği yapabilir ve tüm oyunlardaki varlıkları değiştirmek için RTX Remix’teki değişiklikleri görüntüleyebilirler. RTX Remix, son teknoloji bir ışın izleyici, DLSS 3 ve daha fazlasını içeriyor.Böylece klasikleri inanılmaz grafiklerle yeniden tasarlamayı kolaylaştırıyor.

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

RTX modları mevcut modlarla birlikte çalışıyor. Yani Nexus Mods üzere sitelerdeki geniş içerik, göz kamaştırıcı RTX tesiriyle güncellenmeye hazır. RTX Remix isimli bu yeni modlama platformunun sunduğu yetenekler, RTX ile Portal’ı hazırlamak için kullanıldı. Portal hayranları, Steam’de RTX indirilebilir içerikli Portal‘ı istek listesine alarak Kasım ayında birinci RTX Remix modlu oyunu deneyimleyebilecekler.

Video yapımının geleceğine adım atın

GeForce RTX 40 Serisi GPU’lar ile görüntü üretimi değerli ölçüde hızlanıyor. Görüntülerin dışa aktarılmasını beklerken yaşanan duraklama hissi, dışa aktarma müddetlerini neredeyse yarıya indiren GeForce RTX 40 serisinin yeni çift kodlayıcılarıyla değerli ölçüde azalıyor. Çift kodlayıcılar, işi otomatik olarak çift çıkışa bölerek birlikte çalışabiliyor. Ayrıcaetkileyici oyun görüntüler hazırlamak için GeForceExperience ve OBS Studio aracılığıyla gerçek vakitli olarak 8K, 60 FPS’ye kadar içerik kaydetmek mümkün hale geliyor.

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

BlackmagicDesign’ın Adobe Premiere Pro için tanınan Voukoder eklentisi DaVinciResolve ve Çin’in en uygun görüntü düzenleme uygulaması Jianying, AV1 dayanağının yanı sıra kodlama ön ayarları aracılığıyla ikili kodlayıcıyı aktifleştiriyor. Ekim ayında bu uygulamalar için çift kodlayıcı ve AV1 kullanılabilirliği hazır olacak. Ayrıyeten AV1’i aktifleştirmek için tanınan görüntü efekt uygulaması Notch ile, AV1’i ve çift kodlayıcıyı aktifleştirmek için de çalışmalar sürüyor. 

Yapay zeka araçları, görüntü çalışmalarının yapılma hızını değiştiriyor. Profesyoneller artık sıkıcı vazifeleri otomatikleştirebilirken, gelecek vadeden sinema üretimcileri çarçabuk şık efektler ekleyebiliyor. Rotoscoping – tipik olarak kare kare yapılan hareketli manzaranın bir kısmını vurgulama süreci – artık BlackmagicDesign’ınDaVinciResolve’sindeki AI takviyeli “Nesne Seçme Maskesi” aracıyla neredeyse anında yapılabiliyor. GeForce RTX 40 Serisi GPU’lar ile bu özellik, evvelki jenerasyona nazaran %70 daha süratli oluyor.

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

GeForce RTX 40 Serisi GPU’ları kullanan içerik oluşturucular, en düzgün görüntü düzenleme uygulamalarındaki mevcut entegrasyonlara yönelik hızlandırmalardan da yararlanıyor. GPU ile hızlandırılmış efektler ve kod çözme, proxy’lere muhtaçlık duymadan REDCINE-X PRO, DaVinciResolve ve Adobe PremierePro’da gerçek vakitli olarak ultra yüksek çözünürlüklü RAW çekimlerle çalışmayı sağlayarak büyük oranda  vakit tasarrufu yapılmasına imkan tanıyor.

AV1, Canlı Yayıncılara Kodlama Avantajları ve Daha Fazlasını Sunuyor

Açık görüntü kodlama formatı AV1, H.264’ün yaklaşık yirmi yıl önce piyasaya sürülmesinden bu yana kodlamadaki en büyük sıçramadır. GeForce RTX 40 Serisi, sekizinci jenerasyon NVIDIA görüntü kodlayıcısına, kısaca NVENC’E ve artık de AV1 takviyesine sahip.

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

Canlı yayıncılar için yeni AV1 kodlayıcı %40 daha uygun verimlilik sağlıyor. Bu, canlı yayınların %40 daha fazla bant genişliğine sahipmiş üzere görüneceği manasına geliyor ki bu durum imaj kalitesinde büyük bir artış demek. AV1 ayrıyeten yüksek dinamik aralık üzere gelişmiş özellikleri de destekliyor.

NVIDIA, yakın vakitte piyasaya sürülen HEVC ve HDR takviyesinin üzerine AV1’i eklemek için OBS Studio ile iş birliği yaptı. OBS ayrıyeten tüm NVIDIA GPU’lar için ek yükü %35 oranında azaltmak emeliyle kodlama çizgilerini optimize ediyor. Yeni sürüm, ek olarak gürültü ve oda yankısının giderilmesinin yanı sıra sanal art planda iyileştirmeler de dahil olmak üzere güncellenmiş NVIDIA Yayın efektlerini içerecek.

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

AV1 ile uçtan uca canlı yayınları aktifleştirmek için Discord ile de çalışıldı. Yılın ilerleyen vakitlerinde yayınlanacak güncellemeyle Discord, kullanıcılarının oyun, okul çalışmaları yahut arkadaşlarla sohbet için ekran paylaşımını önemli ölçüde uygunlaştırmak üzere AV1’in kullanımını destekleyecek.

AV1’in dağıtımını geliştiriciler açısından sorunsuz hale getirmek için NVIDIA, Ekim ayında NVIDIA Görüntü Codec SDK 12‘yi kullanıma sunacak. Geliştiriciler ayrıyeten NVENC AV1’e direkt Microsoft Media Framework, Google Chrome ve Chromium ve FFMPEG üzerinden erişebilecekler.

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

Yayıncılara sağlanan avantajlar, GeForce RTX 40 Serisi GPU’larda AV1 kodlamasının ötesine geçiyor. NVIDIA Broadcast’e güç veren SDK’ların geliştiricilerin kullanımına sunulmasıyla Logitech, Corsair ve Elgato aygıtları için lokal özellik takviyesi yahut OBS ve Notch yazılımında gelişmiş iş akışları sağlanacak. 

NVIDIA, GTC’de AI dayanaklı yeni efektleri de güncelledi ve tanıttı

  • Popüler Sanal Art Plan özelliği artık süreksiz bilgiler içeriyor, bu nedenle art plandaki rastgele objeler artık manzaraya girip çıkarak dikkat dağıtıcı ögeler oluşturmayacak. Özellik OBS Studio’nun bir sonraki sürümünde mevcut olacak.
  • Yüz Tabiri Varsayımı, uygulamaların en kolay web kameralarıyla bile yüz tabirlerini gerçek biçimde izlemesine imkan tanıyan yeni bir özellik. Bu VTuber’lar için son derece yararlı olan özellik VTubeStudio’nun sonraki sürümünde yer alacak.
  • EyeContact, podcast yayıncıları üzere içerik oluşturucuların direkt kameraya bakıyormuş üzere görünmelerine imkan tanıyor.Özellik kullanıcı senaryo okurken yahut sohbet penceresinde izleyicilerle etkileşim kurmak için öbür tarafa bakarken hayli kullanışlı bir özellik.

Racer RTX İmal Süreci

Yaratıcı direktör Gabriele Leone liderliğindeki global NVIDIA grubu, GeForce RTX 40 Serisi GPU’ların mümkün kıldığı teknolojik gelişmeleri sergilemek için çarpıcı bir teknoloji demosu olan Racer RTX’i oluşturdu.

Leone ve grubu, büsbütün oynanabilir, fizik tabanlı Marbles at Night RTX demosunu hazırlamak için yola çıktı. Gelişmiş GPU performansı ve NVIDIA Omniverse’deki çığır açan gelişmelerle Racer RTX, kullanıcının farklı sanal alan ortamlarını keşfetmesine imkan tanıyarak sanatkarların yaratabileceği harika 3D dünyaları vurguluyor.

“Demo, neredeyse her şeyin simüle edildiği yeni jenerasyon içeriğin nasıl yaratılabileceğine ışık tutuyor” dedi Leone. “Yakında aydınlatma dizaynına gerek kalmayacak.İnanılmaz derecede güçlü GeForce RTX 40 Serisi GPU’ların yardımıyla içerik tamamen simüle edilecek.”

Omniverse gerçek vakitli düzenleyici, projedeki sanatkarlara ışık oluşturma, malzemeler tasarlama, donanım fiziği, öğeleri ayarlama ve güncellemeleri anında görme yeteneği sundu. Böylelikle objeleri hareket ettirdiler, yeni geometriler eklediler, yüzey cinslerini değiştirdiler ve fizik motorunda ince ayar yaptılar.

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

Geleneksel vektörlere dayalı iş akışında, düzeylerin ve aydınlatmanın planlanması gerekir. Tipik bir sanat ortamında ise tıpkı anda sırf bir kişi tıpkı seviyede çalışabilir.Bu da yaratım sürecini büyük ölçüde yavaşlatan yinelemelere yol açar. Tüm bu zorluklar Omniverse ile aşıldı.

Davranışları benzetmek de içerik oluşturucular için karmaşık ve elle yapılan bir süreçtir. Leone, NVIDIA MDL tabanlı materyalleri kullanarak Omniverse’de PhysX‘i açtı ve her yüzey ve objeyi, gerçek hayatta olduğu üzere davranmalarıiçin otomatik olarak dokulandırarak modelledi. Örneğin bir beyzbol topuna çarptığınızda yuvarlanır ve momentumunu kaybedene kadar başka objelerle etkileşime girer.

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

GeForce RTX 40 Serisi GPU’lar ve DLSS 3 ile çalışmak, takımın yarattıkları dünyayı 4K 60FPS’de, GeForce RTX 3090 Ti’ninsunabildiği FPS’in 4 katı olan büsbütün ışın izlemeli bir görünüm portu aracılığıyla değiştirebileceği anlamına geliyordu.

Üstelik takım işe daha yeni başlıyor. Racer RTX demosu geliştiriciler ve dizayncılar için Kasım ayında indirilebilecek, keşfedilebilecek ve ince ayar yapılabilecek. Omniverse’i piyasaya çıkmadan evvel tanıyabilirsiniz.

Nvidia Geforce Rtx 40 Serisinin Bilinmeyen Özellikleri - Yerli Portal

NVIDIA Studio platformu için AI ve GPU hızlandırmayla gelen tüm bu şaşırtan gelişmelerle, oyuncular, 3D sanatkarları, görüntü editörleri ve canlı yayıncılar için yükseltme yapmanın tam vakti. Her savaşta test edilen NVIDIA Studio Sürücüleri, rastgele bir içerik oluşturucunun profesyonel üzere hissetmesine yardımcı oluyor.

Stüdyodan En Son Haberler Haberleri İçin Takipte Kalın

NVIDIA Studio bloğunu ziyaret ederek içerik oluşturuculara dair en son haberleri, yaratıcı uygulama güncellemeleri, yapay zeka dayanaklı iş akışları ve NVIDIA Studio sanatçılarında öne çıkan işleri hakkında yeni bilgiye sahip olun.

GeForce RTX 4090 GPU’lar 12 Ekim Çarşamba günü, GeForce RTX 4080 grafik kartları Kasım ayında piyasaya çıkıyor. Daha fazla bilgi için GeForce.com‘u ziyaret edin.

NVIDIA Studio’yu Instagram, Twitter veya Facebook’ta takip edin. Studio YouTube kanalındaki eğitici içeriklere erişmek için bu linki ve NVIDIA Studio haberlerine abone olarak güncellemeleri direkt ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz