Ana Sayfa Uzay Orion Ay ve Dünya Selfie Görüntüsü

Orion Ay ve Dünya Selfie Görüntüsü

0
Orion Ay ve Dünya Selfie Görüntüsü

NASA’nın Ay’a dönüş emeliyle başlattığı Artemis misyonu ile uzaya gönderilen Orion uzay aracı, Ay yörüngesindeki seyahatinden çok sayıda fotoğraf ve görüntü paylaşıyor. Bu görüntülerden sonuncusu ise adeta bir Hollywood yıldızı üzere çekilmiş bir selfie içeriyor.

16 Kasım’da gerçekleştirilen fırlatmanın akabinde Orion, çok sayıda fotoğraf ve video paylaşmıştı. Bu görüntüler yalnızca halkla münasebetler açısından yararlı değil, birebir vakitte aracın sağlıklı bir halde seyahatine devam ettiğini de gösteriyor.

Gülümseyin, çekiyor!

22 Kasım tarihli görüntüde birinci olarak aracı ve Ay yüzeyini görüyoruz. Aracın Güneş panellerinin üzerinde bulunan küçük kameralardan biri ile alınan imgeye daha sonra Dünya da dahil oluyor. Akabinde da kamera, Orion aracının üzerine dönüyor.

25 Kasım’da Ay’ın öteki tarafında en uzak noktaya kadar ulaşan araç, NASA’nın Apollo 13 vazifesinden bu yana uzayda en uzak noktaya giden ve en uzun müddet kalan beşerli seyahate uygun araç rekorunu da kırmayı planlıyor. Aslında Ay’a inmesi gereken lakin bir sorun nedeniyle iniş yapamayıp Ay etrafında turlayan Apollo 13, bir manada kazara bu rekora sahip olmuştu.

Orion, şu andaki pozisyonunda yaklaşık 1 hafta daha geçirecek ve 1 Aralık’ta da dönüş için motorlarını ateşleyecek. Bir sorun çıkmaması halinde Orion aracı 11 Aralık’ta Kaliforniya açıklarında Pasifik okyanusuna inişini gerçekleştirecek. NASA, 25 günlük bu misyonda elde edilen bilgileri kullanarak SLS isimli roketini ve Orion aracını beşerli misyonlar için hazırlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz