Ana Sayfa Mobil Saf Üzere Görünüp Bilgilerimizi Toplayan Uygulamalar

Saf Üzere Görünüp Bilgilerimizi Toplayan Uygulamalar

0
Saf Üzere Görünüp Bilgilerimizi Toplayan Uygulamalar

Telefonlarımızda onlarca, uygulama mağazalarında ise yüzlerce uygulama mevcut. Örneğin; fotoğraflarınızı düzenlemek için bir uygulama istediğinizde mağazada sizi bir sürü uygulama karşılıyor ve hangisinin işinize yarayıp yaramadığını anlamak bile zorlaşıyor.  

Madalyonun bir de öteki yüzüne bakacak olursak; ne kadar fazla uygulama varsa bilgilerimiz de o kadar çok toplanıyor demek. Yani pozisyon, adres, fotoğraf üzere bilgilerimizin yanlış ellere geçmesi an sorunu haline geliyor. Fobito isimli YouTube kanalımızda uzun bir süredir ‘Melek Yüzlü Şeytan Uygulamalar’ serisiyle, bu uygulamalardan ve sakıncalarından bahsediyoruz. Gelin, o uygulamalara ve neden bu türlü nitelediğimize bir bakalım.  

Reklamsız YouTube kullanmak sadece bir hayaldi…

İnternet üzerinden müzik dinlemek, dizi yahut sinema izlemek hiçbir aboneliğiniz yoksa epeyce sıkıntı bir hale geldi. Girdiğimiz her sitede, tıkladığımız her yerde karşımıza reklamlar çıkıyor. YouTube Vanced’ın vaatleri ise Premium aboneliğe gereksiniminiz kalmadan YouTube üzerinden görüntü izleyebilecek olmanız. Lakin durum pek de günahsız değildi.  

YouTube Vanced, inançlı olmadığı üzere yasa dışı bir uygulama olduğu için yaklaşık 7 ay evvel kapatılmıştı. Bir müddet evvel de öbür bir geliştirici takımı uygulamayı Revanced ismiyle tekrar hayata geçireceklerini duyurdu. Şu anda YouTube Vanced, sırf APK olarak indirilebiliyor lakin telefonunuza yahut rastgele bir aygıtınıza bilmediğiniz ve birden fazla inançlı olmayan sitelerden uygulama yüklemeniz de farklı problemlere yol açabilir.  

Instagram’dan sizi kimin engellediğini ve takibi bıraktığını görmek bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir.

Gelişen internet dünyası neredeyse her bahse bakış açımızı değiştirmeye başladı. Diyelim ki bir arkadaşımız bizi Instagram’dan takip etmeyi bıraktı. Bunu gördüğü anda birçok insan kendisini takip etmeyen arkadaşını takip etmeyi bırakacaktır. Pekala ya görmüyorsak? 

Takipçi sayımız gittikçe azalırken bizi kimlerin geri takip etmediğini görememek hudut bozucu olabiliyor. Üstelik binlerce kişiyi takip ediyorsanız ve onlar da sizi takip ediyorsa bu ayrımı yapmak çok daha sıkıntı. Tam da bu noktada da InstaFollowers gibisi uygulamalara başvurabiliyoruz. Lakin bu uygulamalar, sizin datalarınızı almakla kalmıyor; tıpkı vakitte tüm arkadaşlarınızın da güvenliğini tehlikeye atıyor. Üstelik hesabınızın şifresini girmenizi isteyen bu uygulamalar, hesabınızın çalınmasına da sebep olabiliyor.

Telefonumuzun depolama alanını temizlemek bu kadar da güç değil.

Bir devir bu uygulamalar o kadar meşhurdu ki neredeyse hepimizin telefonunda misal bir uygulama vardı. Fakat üstteki videomuzda da anlattığımız üzere, bu uygulamaların yaptığı çok fazla bir şey yok. Hatta yararı olmadığı gibi tüm uygulamalarımıza ve bilgilerimize erişim müsaadesi veriyoruz.  

Unutmamak gerekiyor ki hiçbir uygulama telefonunuzun RAM’ini artıracak güce sahip olamaz. Bu sebeple de telefonunuzda daha fazla depolama alanı ve daha düzgün performans istiyorsanız emsal uygulamaları indirmemeniz de yarar var. Uygulama konum, uygulama aktiflikleri, şahsî bilgiler de dahil olmak üzere birçok şahsî bilginize erişim müsaadesi istiyor. 

En şeytani kısma geçiyoruz… 

 

WhatsApp’tan yahut rastgele bir platformdan konuştuğunuz insanın bir diğeriyle daha konuştuğunu düşünüyorsanız ne yaparsınız? Evet, diğer bir beşerle daha konuşabilir. Şayet bu türlü bir durumla karşılaşır ve merak ederseniz de gerçek olan gidip bunu karşınızdaki bireye sormaktır. Fakat birçok insan konuşmak yerine farklı yollar tercih edebiliyor. Üstte da bahsetmiş olduğumuz WhatsApp Online Takibi uygulaması üzere.  

Bu uygulama sayesinde numarasını girdiğiniz kişinin ne vakit çevrim içi olduğu ne vakit WhatsApp uygulamasından çıktığı görülebiliyor. Fakat burada şunu söylememiz gerekiyor; bu tip uygulamalar yasal değil. Yani siz bunu yaptığınız vakit karşınızdaki insan sizi dava edebilir ve bu sebeple mahpusa bile girebilirsiniz. Alışılmış ki farklı sitelere numaranızla kayıt yapılabilir ve telefonunuza spam bildirileri yağabilir. Neyse ki bu uygulama şu anda uygulama mağazalarında mevcut değil. 

Tanımadığınız bir numaradan arandıysanız ne yapmamalısınız? Katiyetle bu uygulamalardan uzak durmalısınız. 

Telefonunuza tanımadığınız bir numaradan ileti yahut arama geldiyse kim olduğunu merak etmeniz çok olağan. Fakat siber hataların, dolandırıcılık olayların ziyadesiyle arttığı şu günlerde bilmediğiniz bir numarayı geri aramak bile sakıncalı olabilir. Bu sebeple yapılabilecek en mantıklı şeylerden biri; kelam konusu numaranın sizi yine aramasını beklemek yahut bildiri atmak olacaktır.  

Ancak birçok insan bu türlü yapmıyor. Telefonun uygulama mağazasına girip “Kim Arıyor?” ve gibisi uygulamaları indirerek, kendisini arayan kişinin kim olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Bu üzere uygulamalar maalesef ki tüm şahıslarımıza, ağ ve telefon bilgilerimize erişim müsaadesi istiyor. Üstelik uygulamanın geliştiricileri de bilgilendirme metninde bilgileri ‘çaldıklarını’ açıkça belirtmiş. Olağan ki şu anda ülkemizdeki yasalar gereği uygulamanın bu özelliği ülkemizde kullanılamıyor. 

Önermediğimiz bir öbür uygulama ise WhatsApp’ın kendisinden bile daha fazla özellik sunan fakat karşılığını bilgi olarak alan; WhatsApp Plus. 

WhatsApp, dünya üzerinde en çok tercih edilen iletileşme uygulamalarından biri haline geldi. Hal bu türlü olunca da uygulamanın birçok kopyası geliştirildi. Bu videomuzda ele aldığımız WhatsApp Plus’ta özgün uygulamayla neredeyse birebir aynı. Fakat orijinalinin yerine tercih edilmesinin sebebi; birçok özelliğin uygulamaya WhatsApp’tan önce gelmesiydi. 

Örneğin görüntüde da görmüş olduğunuz gibi silinen bildiriler özelliği uzun bir müddet evvel WhatsApp Plus’ta vardı. Lakin sorun şu ki; üçüncü parti bir uygulama olması sebebiyle pek de sağlam bir yanı yok. Daha evvelki uygulamalarda da gördüğümüz üzere farklı bireylerin eline geçen datalarımız aracılığıyla çeşitli sitelere sizin isminize üyelikler açılabilir ve telefonunuz hiç susmayabilir. Natürel ki bu bilgilerimizin toplanmasının yanında en kolay meselelerden biri.  

Meraklı olmanın çok da yeterli bir şey olmadığını bizlere gösteren uygulama: LiLi. 

Sosyal medyanın hayatımıza kattığı bir öbür şey de ‘stalk’ yapmak. Stalk telaffuzunun ne olduğunu bilmeyenler için kısaca şöyle özetleyebiliriz; zımnî ve görünmeyecek biçimde bir kişiyi takip etmek manasına geliyor. Fakat Instagram’da gizli hesapları stalklamak pek de mümkün değil. Bu sebeple de “Ben bu hesabın paylaşımlarını göreceğim” diye ısrarcı bireyler, çeşitli formüllere başvurabiliyor. 

Bu metotların başında da uygulama mağazasında türlü türlü versiyonunu bulabileceğiniz ve birçok hiçbir işe yaramayan uygulama bizi karşılıyor. LiLi de kapatılmadan evvel bu uygulamalardan biriydi. Uygulamaya girdiğiniz vakit hesabınızda ekli olan arkadaşlarınız otomatik olarak uygulamanın listesine ekleniyordu. Lakin sizin bu bilgileriniz uygulamanın bot hesap havuzuna eklendiği için hesabınızdan birçok insanı takip edebiliyorlardı. Yani hesabınızın takip etme yetkisi, diğer insanların eline geçiyordu.

Dizi, sinema izlemek ve daha birçok gayeyle kullandığımız VPN uygulamaları da sandığınız kadar temiz değil. 

Hatırlarsınız ki Rusya–Ukrayna ortasındaki savaş sonrası da VPN kullanımı yeniden gündeme gelmiş ve beşerler bu halde internette çeşitli sitelere bağlanmaya çalışmıştı. VPN uygulamaları ülkemizde de sıklıkla tercih edilebiliyor.  

Ancak burada dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar var. Neredeyse hepimiz kendi telefon, tablet üzere cihazlarımıza şifrelerimizi kaydediyoruz. VPN uygulaması kullandığınızda da datalarınız farklı bir ülkeye aktarılmış oluyor. Yani özetle; maalesef ki verilerinizin çalınması an problemi. 

Bu uygulamayı kullanmak ciddi bir kabahat. 

Sevdiğimiz yahut sevmediğimiz bir insanın WhatsApp konuşmalarına erişim sağlama fikri birtakım durumlarda mantıklı geliyor olabilir. Lakin bir kişinin isteği olmadan bu usul bir uygulama aracılığıyla konuşmalarını takip etmek, kayıt altına almak ciddi bir kabahat. Hasebiyle uygulamayı kullanmak bile sorun teşkil ediyor. Bu sebeple de videomuzda da uygulamayı denemek yerine tehlikelerinden bahsettik.  

Seen isimli uygulama, daha evvel de bahsetmiş olduğumuz online takip uygulamalarıyla epey misal bir sisteme sahip. Lakin tekrar söylememiz gerekiyor ki; bu uygulamaları kullanmak yasal değil. Dolayısıyla da sırf bilgilerinizin çalınmasıyla kalmayıp büyük cezalara da çarptırılabilirsiniz.  

Telefonunuzu ve data güvenliğinizi tehdit eden öbür uygulamaların listesine buradan ulaşabilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz