Ana Sayfa Yaşam Tacoma Narrows Köprüsü’nün Yıkılış Öyküsü

Tacoma Narrows Köprüsü’nün Yıkılış Öyküsü

0
Tacoma Narrows Köprüsü’nün Yıkılış Öyküsü

Bazen dışarıdan baktığımız vakit kolay üzere görünen bir yapı bile aslında kuvvetli hesaplamalar sonucunda yapılmıştır. Bilhassa bir köprü yapacaksanız kelam konusu hesapların çok ancak çok daha ince yapılması gerekir. Tacoma Narrows Köprüsü’nün dizayncıları ve mühendisleri bu hesaplamaları yapmadılar. Yeni bir tasarım denemek istediler fakat sonuçları hiç de düşündükleri üzere olmadı.

Tacoma Narrows Köprüsü’nün yıkılış kıssası aslında daha imal etabında başladı. İnşaatta çalışan emekçiler bile köprünün sallandığını açık bir halde görüyorlardı. Kimseye kulak asılmadı ve dünyanın en büyük üçüncü asma köprüsü halkın kullanımına açıldı. Ömrü sırf birkaç ay süren köprü, sallana sallana en sonunda kağıt bir kule üzere yıkıldı. Tacoma Narrows Köprüsü’nün yıkılış kıssasına gelin yakından bakalım.

Tacoma halkına bir köprü lazım:

Tacoma Narrows Köprüsü’nün Yıkılış Öyküsü - Yerli Portal

Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletinde bulunan Tacoma kentine köprü yapılması kanısı birinci sefer Northern Pacific Railway şirketi tarafından 1889 yılında ortaya atıldı. 1920 yılına kadar mevzu hakkında rastgele bir çalışma yapılmadı. 1923 geldiğimizde ise Tacoma Ticaret Odası yeni köprü için finansman çalışmaları yapmaya başladı.

Golden Gate Köprüsü’nün baş mühendisi Joseph B. Strauss başta olmak üzere pek çok mimar ve mühendisten oluşan bir takım yeni köprü için çalışmalar yaptı. 1937 yılında sağlanan finansman ile Washington Eyaleti mühendisi Clark Eldridge’den bir teklif alındı. Lakin onun projesi için yüz milyonlarca dolar ve 8 metrelik kirişler yapılması gerekiyordu.

Tam bu sırada New York köprü mühendisi Leon Moisseiff farklı bir proje ile geldi. Moisseiff’in projesi daha evvelkilere hiç benzemiyordu. Statik rüzgarı farklı bir halde absorbe edeceği planlanan bu proje hem daha ucuza mal olacaktı hem de 2.4 metrelik kirişler yetecekti. Zaten kısıtlı olan finansmanın bu projeye yatırılmasına karar verildi.

Tacoma Narrows Köprüsü inşaatı başlıyor:

Tacoma Narrows Köprüsü’nün Yıkılış Öyküsü - Yerli Portal

Tacoma ile Kitsap yarımadasını birbirine bağlayacak ve Tacoma Narrows boğazına kurulacak olan köprü, geleneksel köprülere nazaran çok daha şık bir görünüme sahip olacaktı. İki şeritli olması yeterdi zira fazla trafik beklenmiyordu. 1.8 km uzunluğunda ve sırf 12 metre genişliğinde planlanmıştı. Onu tutması için 2.4 metrelik kirişler yeterdi de artardı bile.

1938 yılının Eylül ayında inşaat başladı. Fakat bir düşünce vardı. Güverte bölgesi yapılmaya başladığı sırada bile rüzgar arttıkça köprünün dikey bir biçimde sallandığı fark edildi. Var olan tasarımı düzgünleştirmek için pek çok düzenleme yapıldı ve sönümleme tedbirleri alındı. Dünyanın en büyük üçüncü köprüsü olan Tacoma Narrows Köprüsü artık açılmaya hazırdı.

Tacoma halkına iyi olsun:

Tacoma Narrows Köprüsü’nün Yıkılış Öyküsü - Yerli Portal

Tacoma o periyot küçük bir bölgeydi. Bu türlü bir yerde dünyanın en büyük üçüncü asma köprüsünün yapılması olağanüstü bir olaydı. 1 Temmuz 1940 tarihinde Tacoma Narrows Köprüsü Tacoma halkının kullanımına açıldı. Lakin biraz sallanıyor üzereydi. Vakitle düzeleceği düşünülerek ve birkaç tedbir alınarak köprü kullanılmaya devam etti.

Tacoma Narrows Köprüsü birtakım bölümleri endişelendiriyor bile olsa yapılması için büyük paralar harcanmıştı. Harcanan tüm finansmanın geçiş fiyatların karşılanacağı düşünülmüştü. Köprünün daha küçük modelleri üzerinde çalışmalar sürüyordu. Bu çalışmalardan sonuç alındığı vakit ise iş işten geçmişti.

Tacoma Narrows Köprüsü’nün yıkılışı:

Tacoma Narrows Köprüsü’nün Yıkılış Öyküsü - Yerli Portal

7 Kasım 1940 sabahı Tacoma halkı rüzgarlı bir güne uyandı. Olağan bir durumdu. Tacoma Narrows Köprüsü’ne bakanlar ise gözlerine inanamadı. Çünkü bu ince köprü öylesine güçlü sallanıyordu ki bir tarafı yerde, bir tarafı gökte üzereydi. Rüzgar saatte yaklaşık 64 kilometre sürate ulaştığı vakit ise olanlar oldu.

Öğlen 11 sularında Tacoma Narrows Köprüsü’nün güverte bölgesindeki büyük bir beton kütlesi çöküverdi. Birkaç dakika sonra 600 metrelik bir kısım özgür kaldı. Köprü çelik üzere gerilmiş, ileri geri sallanmayı sürdürüyordu. Köprü kulelerinde karbon çelik kullanıldığı için o alanda bir sorun yoktu. Lakin kısa bir müddet sonra Tacoma Narrows Köprüsü’nden geriye sadece bir boşluk kalmıştı.

Tacoma Narrows Köprüsü neden yıkıldı?

Tacoma Narrows Köprüsü’nün daha tasarım kademesinde bile sayısız yanılgı yapılmıştı. Bu kadar uzun bir köprünün genişliğinin bu kadar az olması tahminen de en büyük küsurdu. Kiriş yüksekliklerinin 2.4 metre olması büsbütün yanlıştı. Üstelik bu kirişler rüzgarı absorbe etmiyor, ona meydan okuyorlardı.

En kolay karşılığı vermek gerekirse Tacoma Narrows Köprüsü rüzgara dayanamadı. Rüzgar bu yapıdan akıp geçmiyor, ona çarpıyordu. Rüzgarın her çarpması sonrası köprüde bir frekans salınımı oluşuyordu. Arka arda yüksek süratte gelen bu titreşimler nedeniyle sallanan köprünün en sonunda yıkılması kaçınılmazdı. 

Büyük bir baht olarak bu koca köprü yıkıldığı vakit tek bir kişi bile hayatını kaybetmedi. Zaten beşik üzere sallanan bir köprüden kim otomobiliyle geçmek ister ki? Bu yıkımda ölen sadece bir köpek oldu. Zira otomobilde sıkışan köpek bir türlü kurtarılamadı. 

Tacoma Narrows Köprüsü’nın yıkılması mühendislik dünyasında yeni bir devir açtı:

Tacoma Narrows Köprüsü’nün Yıkılış Öyküsü - Yerli Portal

Tacoma Narrows Köprüsü’nün yıkılması büyük bir başarısız olarak kabul edilse de aslında büyük bir muvaffakiyet da oldu. Zira bugün bile köprünün dizaynında yapılan hatalar mühendislik fakültelerinde, yıkılış nedenleri ise fizik fakültelerinde ders olarak okutuluyor. Tacoma Narrows Köprüsü ile birlikte köprü dizaynlarında yeni bir periyodun kapıları aralandı ve artık pek çok tasarım standart hale getirildi.

Tacoma Narrows Köprüsü’nün yıkılmasından en şanslı çıkanlar ise deniz canlıları oldu. Zira köprü olduğu üzere denize yıkıldı ve orada öylece kaldı. Dünyanın en büyük üçüncü asma köprüsü artık dünyanın en büyük yapay resifi durumunda. 1992 yılında muhafazaya alınan resif, sayısız deniz canlısına hayat veriyor. Köprünün karada kalan kesimleri ise hurdacıya satıldı.

Tacoma Narrows Köprüsü’nün yıkılış sineması:

1940 yılını düşündüğümüz vakit neredeyse mucize bir halde Tacoma Narrows Köprüsü yıkıldığı sırada iki kişi bu olayı kameralarına kaydetti. Paramount Studios’a satılan sinemalar kopyalandı ve dünyanın dört yanına gönderildi. Bu manzaralar mühendislik, mimarlık ve fizik öğrencilerinin derslerinde bugün bile kullanılıyor. 

Dünyanın en büyük üçüncü asma köprüsü olacakken kağıt bir kule üzere dağılan Tacoma Narrows Köprüsü’nü yıkılış kıssasından bahsettik ve bu değişik olay hakkında bilmeniz gereken ayrıntıları anlattık. Bilhassa mühendis okuyucularımız bahis hakkındaki kanılarını yorumlarda paylaşabilirler. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz