Ana Sayfa Yaşam Türkiye’deki Otobüslerde Neden Tuvalet Yok?

Türkiye’deki Otobüslerde Neden Tuvalet Yok?

0
Türkiye’deki Otobüslerde Neden Tuvalet Yok?

Şehirler ortası seyahatlerin vazgeçilmezleri ortasında yer alan otobüsler, pek çoğumuz tarafından hala etkin olarak kullanılıyor. Lakin otobüs ile kentler ortası seyahat yapmak pek de konforlu değil.

Sorunların başında da diz arası gelir. Gereğince geniş olmayan kısımlar, bilhassa de uzun periyodik seyahatlerde bedeninizin tutulmasına yol açar. İşin bir de mola ve tuvalet tarafı var. Bazen 4-5 saat boyunca kesintisiz seyahat yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu süreçte tuvaletinizi tutmanız gerekmektedir.

Peki otobüslere tuvalet konulsa hoş olmaz mıydı?

Türkiye'Deki Otobüslerde Neden Tuvalet Yok? - Yerli Portal

Aslında, bir vakitler Türkiye’de “tuvaleti olan otobüsler” vardı!

Türkiye'Deki Otobüslerde Neden Tuvalet Yok? - Yerli Portal

*Bir otobüsteki tuvalet bu türlü görünüyor.

Aslına bakacak olursak Volvo ve Mercedes-Benz üzere markalar, otobüslerinde tuvalet kısmını opsiyonel olarak sunuyorlar. Üstellik bu otobüsler, vaktinde Türkiye’de de bulunuyordu. Bilhassa de 90’lı yıllarda hizmet veren birtakım kentler ortası otobüs firmaları, tuvaletlere sahip otobüsler kullanıyorlardı. Fakat şimdilerde, tuvaleti olan otobüs bulmak pek de kolay değil.

Peki ne oldu da Türkiye’deki otobüslerde tuvaletlerden vazgeçildi?

Türkiye'Deki Otobüslerde Neden Tuvalet Yok? - Yerli Portal

Yaptığımız araştırmalar doğrultusunda; kentler ortası seyahat yapılan otobüslerde tuvalet olmamasının birkaç nedeni olduğu sonucuna ulaşıyoruz. Bu nedenlerin birincisi, yolcuların bu hizmeti benimseyememiş olması. Forumlarda mevzuyla ilgili paylaşımlar yapan muavinler, tuvaletlerin yolcular tarafından epeyce ender kullanıldığı konusunda hemfikirler.

İşin bir de hijyen ve koku boyutu var!

Eğer kentler ortası seyahatler sırasında otobüs yerine tren tercih ettiyseniz, tuvaletlerin ne durumda olduğunu muhtemelen görmüşsünüzdür. Nedendir bilinmez lakin insanımız, tuvalet paklığı konusunda ne yazık ki pek de hassas değil. Kirli tuvaletlerin hem insan sıhhatine olan risklerini hem de yaydığı kokuyu düşünecek olursak, aslında bir otobüste tuvalet olmamasının daha yanlışsız bir tercih olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Otobüslere tuvalet konulması, teknik manada da zorluk oluşturuyor!

Türkiye'Deki Otobüslerde Neden Tuvalet Yok? - Yerli Portal

Bir otobüste tuvalet olması demek, o otobüsün projesinin tuvalete uygun bir halde hazırlanmış olması demek. Bu da haliyle maliyeti artıran bir durum. Bir de bu olayın teknik bir boyutu var. Malum tuvalet atıklarının bir formda boşaltılması, boşaltılan haznenin temizlenmesi, su depolarının doldurulması gerekiyor. Pekala bunu yapabilecek firma var mı? Ne yazık ki otobüs firmalarının otogar ve kentler ortası dinlenme tesislerindeki altyapısı, tuvaletler için pek de yeterli değil.

Esas sıkıntı: Türkiye’deki otobüsler sık sık mola veriyor!

Türkiye'Deki Otobüslerde Neden Tuvalet Yok? - Yerli Portal

Tuvaletli otobüslerin ABD ve Avrupa üzere bölgelerde daha çok tercih edilmesinin temel nedeni, kentler ortası seyahatlerin işleyişi ile ilgili. Bilirsiniz; Türkiye’deki kentler ortası otobüsler, güzergah üzerindeki çabucak her otogara uğrarlar. Ayrıyeten en fazla 4-5 saat arayla molalar verilir. Yolcular da bu molalarda tuvalet gereksinimlerini giderirler. Acil durumlarda ise rica edilmesi durumunda bulunan birinci tuvalette zaten durulmaktadır.

Yurt dışında ise durum biraz daha farklı. Otobüsler, iki lokasyon ortasında Türkiye’deki kadar mola vermiyor. Hal bu türlü olunca da tuvalete duyulan gereksinim artıyor ve tuvaletli otobüsler daha fazla tercih ediliyor…

Peki sizin bu husustaki fikriniz nedir? Otobüslerde tuvalet olmalı mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz