Ana Sayfa Yaşam Tutankamon’un Mezarında Nefertiti’ye Dair İpucu Keşfedildi

Tutankamon’un Mezarında Nefertiti’ye Dair İpucu Keşfedildi

0
Tutankamon’un Mezarında Nefertiti’ye Dair İpucu Keşfedildi

Bu yıl itibariyle Tutankamon’un mezarının keşfinin 100. yılı. Bu denli vakit sonra bile Mısır’ın efsanevi firavununun mezarında hâlâ yeni sırlar ve ipuçları bulunabiliyor. Tutankamon’un mezarında son keşfedilen ipucu, daha evvel bizim de ayrıntılıca bahsettiğimiz Nefertiti’ye ilişkin.

Tutankamon’un mezarında Nefertiti’ye ilişkin keşfedilen yeni ipuçlarından bahsedeceğiz lakin konuyu hiç bilmiyorsanız diye öncesinde ‘Tutankamon ve Nefertiti kimdir?’ diye kısaca bir anlatalım dedik.

Önce kısaca bir bakalım: Tutankamon ve Nefertiti kimdir?

Tutankamon’un Mezarında Nefertiti’ye Dair İpucu Keşfedildi - Yerli Portal

Asıl isminin Tadukhepa olduğu düşünülen Nefertiti, şifalı ellere sahip olduğuna inanılan büyüleyici hoşlukta bir kraliçeydi. Yer aldığı tüm anlatılarda hoşluğuyla anılan kraliçe, tıpkı vakitte güçlü bir simge olması sebebiyle de binlerce yıl boyunca ismini yaşatmayı başardı.

Firavun Tutankamon ise milattan evvel 1342 ile 1325 yılları ortasında yaşamış olabileceği düşünülen, Mısır tarihinin Yeni Krallığında karar sürmüş ve kraliyet ailesinin son lideridir. Hayli genç yaşlarda kral olan Tutankamon’un çok yaşamadan genç yaşta öldüğü düşünülüyor.

100 yıl evvel keşfedilen Tutankamon mezarında Nefertiti’ye dair yeni sırlar bulundu

Tutankamon’un Mezarında Nefertiti’ye Dair İpucu Keşfedildi - Yerli Portal

İngiliz Mısır bilimci ve eski British Museum küratörü Nicholas Reeves, mezarın kraliyet duvar fotoğrafları ve hiyerogliflerinin aceleyle örtbas edilmiş olabileceğine dair deliller bulduğunu sav ediyor. Reeves, duvarlardaki birtakım çizimlerin, Tutankamon’dan evvel orada bir oburunun yatmış olabileceğine işaret ettiğini ve bu kişinin de Nefertit olabileceğini söylüyor.

Tutankamon’un Mezarında Nefertiti’ye Dair İpucu Keşfedildi - Yerli Portal

Reeves’in dediğine nazaran bu hiyeroglifin özgününde Tutankamon’un değil Nefertiti’nin sureti var. Reeves’e nazaran Tutankamon’un mezarının, çocuk hükümdarın beklenmedik vefatının akabinde orijinal olarak Nefertiti’nin mezarı olan yere yapıştırılmış olması bir oldukça mümkün. Şayet bu doğruysa Nefertiti’nin mezarının da yakınlarında olabileceği çok büyük bir mümkünlük.

Aslında Reeves, Tutankamon’un mezarının bir hükümdardan çok bir kraliçeye daha uygun olduğunu yıllardır röportajlarında anlatıyormuş. Örneğin mezar, alışılmadık derecede küçük. Bilhassa Hükümdarlar Vadisi’ndeki öbür kraliyet mezarlarına nazaran çok küçüktür. Ek olarak Reeves’in kanısına nazaran mezarda bulunan hazineler de bayanlara has.

Dahası, kat planı öbür mezarlara kıyasla çarpık ve duvar fotoğrafları, mühürlendiğinde boyanın şimdi kurumadığını gösteren işaretlerle çabukla bir ortaya getirilmiş üzere görünüyor. Bütün bunlar göz önüne alındığında cenaze merasiminin aceleye getirilmiş bir olay olduğunu ve bu mezarın aslında Nefertiti için inşa edilmiş olabileceğini düşünebiliriz.

Böylelikle Reeves’in vardığı kanı, Nefertiti’nin mumyasının Tutankamon’un mezarının yakınlarına gömüldüğü. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz