Ana Sayfa Uzay Yüksek Süratte ‘Bir Şeyin’ Etrafında Dönen 3 Galaksi!

Yüksek Süratte ‘Bir Şeyin’ Etrafında Dönen 3 Galaksi!

0
Yüksek Süratte ‘Bir Şeyin’ Etrafında Dönen 3 Galaksi!

2022 yazında faaliyetlerine başlayan James Webb Uzay Teleskobu, birinci gözlemleriyle temmuz ayında dünyayı sarsmıştı. Teleskop, bugüne kadar pek çok gözleme ve yeni keşfe aracı olurken, bugün bu keşifler ortasına bir yenisi daha eklendi.

Bilim insanları, James Webb Uzay Teleskobu tarafından görüntülenen birinci 13 amaç ortasında bulunan “SDSS J165202.64+172852.3” isimli kırmızı kuasarı gözlemleme bahtı buldu. Webb tarafından çekilen ve daha sonra filtrelerle işlenen manzara, kuasar hakkında değerli ayrıntıları güz yüzüne çıkardı. 

James Webb’in yeni keşiflere imkan sağlayan imajı:

Yüksek Süratte 'Bir Şeyin' Etrafında Dönen 3 Galaksi! - Yerli Portal

Tam boyutta görmek için tıklayın. (44,80 MB)

Yukarıda gördüğünüz manzara, “canavar” bir kara delik içinde az görülen bir kuasarın etrafında birleşen galaksiler kümesini gösteriyor. Kelam konusu kuasar, halihazırda gök bilimciler ortasında harika kütleli kara deliğe sahip olabileceği düşünülen adaylar ortasında yer alıyordu.

Galaksiler kümesinde gördüğümüz renkler de aslında bize farklı şeyler anlatıyor. Yeşil renk, galaksilerin hareket halinde olmadığını (görüş açımıza göre) gösterirken kırmızı bölümler Dünya’dan saniyede 700 kilometre süratle uzaklaşan galaksileri, mavi bölümler ise Dünya’ya 350 kilometre süratle yaklaşan galaksileri temsil ediyor.

Bu bölgeden bugüne kadar gelen en net fotoğraf olan üstteki manzara, kıymetli bir bilgiyi daha ortaya koydu. Bilim insanları, artık bu bölgede en az üç adet galaksinin çok yüksek süratte bir şeyin etrafında döndüğünü gördü. Ama galaksilerin etrafında dönmesini sağlayan bu şeyin ne olduğu şimdi gizemini koruyor. Olağan teori doğruysa, bu bir üstün kütleli kara delik olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz